konto
Technikum nr 1

Ocena: 5

Oceń Placowkę

Profile Technikum nr 1 Sanok

1a / Technik ekonomista rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

geografia (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcygeografia
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
72.9116.17179.15
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

1. Technik ekonomista to zawód wszechstronny, dający Ci ogromne i szerokie możliwości. Nauczymy Cię, jak prowadzić biuro, księgowość przedsiębiorstwa, przygotowywać niezbędną dokumentację dotyczącą: produkcji, obrotu i usług, zatrudnienia i płac oraz sporządzać zeznania podatkowe i sprawozdania finansowe.

Edukacja ekonomiczna nie tylko otworzy Ci wiele drzwi przyszłej kariery zawodowej, ale pozwali podejmować trafne decyzje w życiu codziennym. Zdobędziesz również wiedzę na temat badania rynku, podejmowania decyzji, rozpoczynania własnej działalności gospodarczej, inwestowania pieniędzy, korzystania ze środków finansowych Unii Europejskiej

Przygotujemy Cię zarówno do podjęcia ciekawej pracy, jak i kontynuowania nauki w zakresie ekonomii, bankowości, zarządzania, księgowości, podatków i marketingu. Ucząc się na kierunku technik ekonomista poznasz i zrozumiesz złożone procesy gospodarcze zachodzące w kraju i na świecie.

Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą.

Zawód przeznaczony jest dla osób:

- uzdolnionych rachunkowo,

- operatywnych w działaniu,

- uczciwych,

- sumiennych i zdyscyplinowanych,

- odpowiedzialnych i systematycznych w działaniu,

- komunikatywnych,

- posiadających umiejętność rozwiązywania problemów,

- posiadających umiejętności organizatorskie,

- stosujących się do zasad prawa, etyki i kultury zawodowej,

- ceniących dobre relacje między ludźmi

- gotowych do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.

2) Informacja dodatkowe

Ponadto w naszej szkole ucząc się na kierunku technik ekonomista proponujemy uczestnictwo w rozprawach sądowych w ramach lekcji przedmiotowych organizowanych w sądzie, warsztatach organizowanych przez Narodowy Bank Polski w Rzeszowie, lekcjach dydaktycznych organizowanych w Archiwum Państwowym, Podkarpackim Banku Spółdzielczym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Będziesz miał możliwość udziału w zajęciach prowadzonych przez konsultantów z dziedziny ubezpieczeń, bankowości, ochrony praw konsumenta, podatków.

Praktyki zawodowe realizowane przez uczniów w klasie drugiej i trzeciej odbywają się w zakładach pracy u pracodawców w Polsce i zagranicą, np. Irlandii, Wielkiej Brytanii.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

Szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym i przygotowuje ucznia do zdawania egzaminu zawodowego w kwalifikacjach:

- EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej

- EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek

Po zdaniu egzaminu z danej kwalifikacji, zdający otrzyma dokument - świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Osoba, która zdobędzie świadectwa potwierdzające uzyskanie poniższych kwalifikacji EKA.04. i EKA.05. oraz ukończy szkołę, otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodzie technik ekonomista oraz certyfikowane suplementy do dyplomu (Europass) w języku polskim i angielskim umożliwiające podjęcie pracy w zawodzie nawet za granicą.

 3) Sylwetka absolwenta

Po skończonej szkole będziesz umiał: 

- sporządzać dokumenty księgowe,

- prowadzić rachunkowość,

- wykorzystywać w pracy programy komputerowe: kadrowo-płacowe, finansowo-księgowe oraz sprzedażowo-magazynowe,

- obsługiwać sprzęt i urządzenia techniki biurowej

- ustalać wynik finansowy,

- stosować różnego rodzaju rozliczenia pieniężne,

- podejmować decyzje ekonomiczne,

- sporządzać Biznes Plan,

- sporządzać plan działania małego przedsiębiorstwa,

- sporządzać dokumenty i załatwiać formalności związane z podjęciem działalności gospodarczej,

- obliczać zobowiązania podatkowe,

- stosować instrumenty marketingu w przedsiębiorstwie,

- sporządzać inwentaryzację oraz oceniać sytuację majątkową i finansową firmy,

- prowadzić korespondencję handlową i służbową,

- przygotowywać i prowadzić spotkania służbowe,

 4) Technik ekonomista znajdzie zatrudnienie w: 

w bankach, biurach rachunkowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, ubezpieczeniowych, instytucjach samorządowych, rządowych i pozarządowych.

Będzie też przygotowany do tego, by uruchomić własną jednoosobową działalność gospodarczą lub w formie spółki osobowej czy kapitałowej.

Ukończenie Technikum Ekonomicznego może być również wstępem do kontynuacji kariery edukacyjnej. Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista mogą być podwyższane poprzez naukę w szkołach wyższych na kierunkach: ekonomia, finanse, bankowość oraz zarządzanie, marketing, controlling, ubezpieczenia i podatki.

 5) Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Szkoła zapewni Ci dobre warunki do nauki.

Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Dysponujemy nowoczesną pracownią firmy symulacyjnej wyposażoną w sprzęt multimedialny i programy do prowadzenia księgowości, niezbędne pomoce dydaktyczne.

W naszej szkole uczniowie korzystają również z 3 pracowni komputerowych wyposażonych w pełne oprzyrządowanie komputerowe z dostępem do internetu. Każdy uczeń pracuje na samodzielnym stanowisku biurowym wyposażonym np. w: komputer/laptop, drukarkę sieciową, fiskalną, drukarkę etykiet, kasę fiskalna oraz oprogramowanie magazynowo-sprzedażowe, kadrowo- płacowe i księgowe firm: INSERT (Subiekt, Gratyfikant, Rachmistrz, Rewizor) i Comarch (Optima ERP) oraz ZUS (Płatnik).

1h / Technik hotelarstwa rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język francuski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

geografia (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcygeografia
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
68.499.81158.05
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

1. Technik hotelarstwa jest zawodem bardzo interesującym i przyszłościowym, przygotowuje do pracy w branży turystycznej.

Hotelarstwo to zawód polegający na zorganizowaniu i udzieleniu gościnności przyjezdnym, a więc zapewnieniu zakwaterowania, wyżywienia i usług z tym związanych na odpowiednim poziomie.

Hotelarstwo jest wyjątkową branżą z pięknymi tradycjami, w której staramy się tworzyć dla Gości ,,dom poza domem’’.

Absolwenci kierunku technik hotelarstwa nie mają problemu ze znalezieniem pracy.

Z każdym rokiem przybywa nowych hoteli, pensjonatów, domów wczasowych, kurortów SPA, których oferta trafia do coraz szerszej grupy klientów, a co za tym idzie istnieje potrzeba zatrudniania wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Goście korzystający z tych usług najbardziej cenią sobie profesjonalizm, rzetelność oraz stworzoną atmosferę przez pracowników danego obiektu. Takie przygotowanie zdobędzie niewątpliwie absolwent kierunku technik hotelarstwa co pozwoli znaleźć mu atrakcyjne wymarzone miejsce pracy.

Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez technika hotelarstwa należą wszystkie czynności związane z fachową i kompleksową obsługą gościa hotelowego (recepcja, służba pięter, gastronomia), ponadto zbieranie i gromadzenie informacji, kreowanie rozwoju i planowanie różnego rodzaju usług hotelarskich. Technik hotelarstwa jest zawodem o charakterze usługowym, w związku z tym w całym toku nauczania zwraca się szczególną uwagę na kształcenie umiejętności dotyczących prawidłowego zachowania, postawy, nawyków, sposobu reagowania na życzenia klienta hotelowego oraz właściwą obsługę, odwołując się stale do zasad etyki i kultury zawodowej.

 Hotelarstwo jest swego rodzaju misją i sztuką – sztuką gościnności, budowania relacji i kreatywności.

 W Polsce i zagranicą hotelarstwo staje się znaczącą dziedziną gospodarki, a efektem tego zjawiska jest rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną i wykwalifikowaną kadrę. Dzięki nauce języków obcych z uwzględnieniem specyfiki językowej zawodu - ułatwia znalezienie pracy zarówno w kraju jak i poza jego granicami.

 Zawód hotelarza stwarza szansę na zatrudnienie poza granicami kraju, co otwiera przed młodymi ludźmi ogromne perspektywy zatrudnienia i zarobków.

 2. Uczeń w trakcie nauki

a) realizuje obowiązkowe zajęcia edukacyjne:

przedmioty ogólnokształcące realizowane w zakresie podstawowym i rozszerzonym, z rozszerzoną geografia i językiem angielskim,

przedmioty zawodowe teoretyczne: podstawy hotelarstwa, działalność recepcji, etyka zawodu, organizacja pracy w hotelarstwie, obsługa konsumenta, podstawy działalności przedsiębiorstwa hotelarskiego, język obcy zawodowy,

przedmioty zawodowe praktyczne: pracownia hotelarska, pracownia obsługi
konsumenta, pracownia informatyczna,

b) odbywa praktyki zawodowe w renomowanych obiektach hotelarskich w kraju lub za granicą, na promach morskich oraz praktyki zagraniczne w ramach projektów europejskich

– w wymiarze 8 tygodni (4 tyg. w klasie 3 i 4 tyg. w klasie 4). Szkoła współpracuje z hotelami w Krakowie, Rzeszowie, Zakopanem, Katowicach, Warszawie, Arłamowie, a także w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Hiszpanii i Grecji oraz promami morskimi Unity Line pływającymi do Szwecji.

 c) zdobywa umiejętność biegłego posługiwania się dwoma językami obcymi    w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego,

d) ma możliwość rozwijania zainteresowań na kursach: animatora czasu wolnego, barmana, baristy, aranżacji stołów i wnętrz, itp.,

e) odbywa wycieczki do obiektów hotelarskich oraz uczestniczy w spotkaniach      z praktykami z branży hotelarskiej,

f) ma możliwość odbycia staży zawodowych w hotelach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Irlandii, Hiszpanii i Grecji

g) ma możliwość zdobycia specjalizacji rozszerzającej umiejętności zawodowe: „Organizator imprez okolicznościowych, turystycznych i czasu wolnego”, „Sztuka kulinarna”.

 3. KWALIFIKACJE UZYSKIWANE W WYNIKU KSZTAŁCENIA 

Kwalifikacja 1:

HGT.03 Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie

1) Utrzymywanie czystości i porządku w jednostkach mieszkalnych.
2) Przygotowywanie i podawanie śniadań .
3) Organizacja usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.

Egzamin zawodowy potwierdzający kwalifikację HGT.03 odbywa się pod koniec I semestru klasy III.

Kwalifikacja 2:

HGT.06 Realizacja usług w recepcji

1) Rezerwacja usług hotelarskich,

2) Obsługa gości przyjeżdżających i wyjeżdżających.

Egzamin zawodowy potwierdzający kwalifikację HGT.06 odbywa się pod koniec I semestru klasy V.

Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminów z kwalifikacji absolwent otrzymuje tytuł zawodowy: TECHNIK HOTELARSTWA.

4. SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent szkoły w zawodzie technik hotelarstwa jest przygotowany do realizacji wszystkich czynności związanych z fachową i kompleksową obsługą gości hotelowych. Potrafi zorganizować pracę zakładu hotelarskiego, odpowiednią pod względem jakości obsługę, współpracę z biurami podróży, gromadzenie informacji i planowanie różnego rodzaju usług hotelarskich dla potrzeb różnorakich organizacji i stowarzyszeń.

 5. BAZA DYDAKTYCZNA

Szkoła aby kształcić w zawodzie technik hotelarstwa posiada nowocześnie wyposażone pracownie:

  • hotelarską z częścią recepcyjną,
  • jednostki mieszkalne w hotelach: Sanvit*** i Bona***
  • technologii gastronomicznej z salą obsługi konsumenta,
  • pracownie komputerowe.


6. SZKOŁA I CO DALEJ – ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ

Absolwent technikum hotelarskiego po ukończeniu szkoły może:

 1) podjąć zatrudnienie

 TECHNIKUM PRACA 

  • w obiektach bazy noclegowej: hotelach, motelach, pensjonatach, schroniskach, domach wycieczkowych, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych,
  • w ruchomej bazie noclegowej: promowej, kolejowej, żeglugowej i lotniczej,
  • w ośrodkach informacji turystycznej,
  • w agroturystyce,
  • w biurach i agencjach turystycznych,
  • branżowych organizacjach, fundacjach i stowarzyszeniach,
  • organach administracji odpowiedzialnej za promocje turystyki,
  • ponadto może również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie
    świadczenia usług noclegowych.

 2) kontynuować naukę w ramach studiów licencjackich i magisterskich w szkołach wyższych 

 

Technikum studia wyższe praca na wszystkich kierunkach, a w szczególności związanych z: hotelarstwem, gastronomią, turystyką i rekreacją, zarządzaniem, marketingiem, ekonomią, technologią żywności i żywienia człowieka, wellness i spa.

3) podnosić swoje kwalifikacje na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Różne zawody mogą mieć wspólne kwalifikacje, co oznacza, że nie będziesz "przywiązany" do Różne zawody mogą mieć wspólne kwalifikacje, co oznacza, że nie będziesz "przywiązany" do wykonywania tej samej pracy przez całe życie. Uzupełnisz tylko brakującą kwalifikację i zdobędziesz kolejny zawód.

1l / Technik logistyk rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

geografia (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcygeografia
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
88.95116.93157.95
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

1.Technik logistyk jest jednym z niewielu zawodów, który znajdzie zatrudnienie niemal w każdej firmie. Dobrze wykształceni logistycy mogą pracować. między innymi w zaopatrzeniu, przy planowaniu i sterowaniu przebiegiem produkcji, mogą zajmować się gospodarką magazynową lub transportem.

 Analiza ofert pracy przedstawianych przez pracodawców wskazuje rosnące zapotrzebowanie na techników logistyków, specjalistów sprzedaży i obsługi klienta, ponieważ stanowiska logistyczne tworzone są w większości firm, instytucji i jednostek w gospodarce.

 Logistyk to menedżer niezbędny w każdej firmie. Firmy krajów Unii. Europejskiej potrzebują nowoczesnych menedżerów logistyków. Polska – kraj Unii Europejskiej, czeka na nowoczesnych menedżerów logistyków.

 Jeśli jesteś: 

- przedsiębiorczy,

- posiadasz wyobraźnię     oraz zdolności     planowania      i organizowania      wielkich przedsięwzięć,

- posiadasz umiejętność podejmowania szybkich decyzji

- lubisz nawiązywać    nowe    znajomości,    podróżować,    kierować    zespołem    ludzi wykazujesz się logicznym myśleniem to zawód logistyk jest dla Ciebie idealny.

2. Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:

 W zawodzie technik logistyk w pięcioletniej szkole ponadpodstawowej wyodrębniono dwie kwalifikacje:

 SPL.01 Obsługa magazynów

SPL.04 Organizacja transportu

 Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik logistyk powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji SPL.01. Obsługa magazynów:

a) przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynu,

b) monitorowania poziomu i stanu zapasów,

c) obsługiwania programów magazynowych,

d) prowadzenia dokumentacji magazynowej,

e) monitorowania procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych;

2) w zakresie kwalifikacji SPL.04. Organizacja transportu:

a) planowania procesów transportowych,

b) organizowania procesów transportowych,

c) dokumentowania procesów

Osoba, która zdobędzie świadectwa potwierdzające uzyskanie powyższych kwalifikacji zawodowych oraz ukończy szkołę, otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik logistyk. oraz certyfikowane suplementy do dyplomu (Europass).w języku. polskim i angielskim umożliwiające podjęcie pracy w zawodzie nawet za granicą.

 3. Sylwetka absolwenta

 Absolwent    kończący     szkołę    w    zawodzie   technik    logistyk     będzie    przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

 1) planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw,

2) zarządzania zapasami,

3) zarządzania gospodarką odpadami,

4) planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w jednostkach gospodarczych i administracyjnych,

5) przyjmowania i wydawania towarów z magazynów,

6) przechowywania towarów,

7) organizowania prac związanych z gospodarką magazynową,

8) planowania, organizowania i dokumentowania procesów transportowych,

9) planowania, organizowania i dokumentowania procesów

4. Technik logistyk znajdzie zatrudnienie w:

1) centrach logistycznych i spedycyjnych,

2) działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, usługowych, 

3) działach magazynowania, zaopatrzenia, dystrybucji

4) firmach transportowych,

5) spedycji krajowej i międzynarodowej,

6) inspekcji transportu drogowego,

7) urzędach celnych,

8) jednostkach organizujących imprezy masowe,

9) firmach i instytucjach zarządzających organizacją logistyki miejskiej, 10.jednostkach i instytucjach zarządzających gospodarką odpadami,

10) uzyskania dodatkowych uprawnień, tj. uprawnień w zakresie operatora wózków widłowych.

 5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

Szkoła    dysponuje    wieloma       pracowniami    zawodowymi    wyposażonymi    w   pomoce dydaktyczne oraz komputer z rzutnikiem multimedialnym.

Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Pracownie komputerowe

Szkoła dysponuje czterema pracowniami komputerowymi, w tym nowoczesną pracownią logistyki, wyposażoną w stacjonarną drukarkę kodów kreskowych, przenośne terminale radiowe oraz stanowisko komputerowe dla nauczyciela z drukarką i skanerem, z projektorem multimedialnym, stanowiska komputerowe dla uczniów (jedno stanowisko dla jednego ucznia), wszystkie komputery podłączone do sieci lokalnej z dostępem do Internetu, pakiet składający się z programu logistycznego (systemu klasy WMS współpracujący z elementami ERP) i programów biurowych, urządzenia do pracy i komunikacji, materiały i środki dydaktyczne (plansze poglądowe, czasopisma branżowe, filmy dydaktyczne);

Kształcenie praktyczne odbywa się w: pracowniach szkolnych oraz podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół kształcących w zawodzie (praktyki).

Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu w wymiarze 4 tygodni (160 godzin).

1r / Technik rachunkowości rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

geografia (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykageografiajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
66.95124.38168.4
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie absolwenta dożycia w warunkach zmieniającego się świata, wykonywania rozmaitych zadań zawodowych wynikających ze specyfiki zawodu oraz do aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Zawód technik rachunkowości jest zawodem z wielkimi tradycjami i występuje niemal w każdym podmiocie gospodarczym. Technicy rachunkowości znajdują zatrudnienie w biurach rachunkowych, prywatnych przedsiębiorstwach, jednostkach finansów publicznych. Zawód ten wymaga od pracownika wysokich umiejętności, doświadczenia, szerokiego zakresu wiedzy z dziedziny ekonomii, finansów, systemu podatkowego oraz umiejętności analizowania zachodzących zmian w procesie gospodarowania.

Do najczęściej powierzanych im zadań należą prace związane z prowadzeniem spraw księgowo- rozliczeniowych oraz prowadzenie spraw kadrowo-płacowych. W trakcie wykonywania zadań na różnych stanowiskach pracy mogą wykonywać czynności zawodowe obejmujące prace planistyczne, analityczne i sprawozdawcze, prowadzenie różnych ewidencji ilościowo-wartościowych, rozliczanie transakcji, prowadzenie ewidencji podatkowej, prowadzenie ewidencji rachunkowej, obliczanie podatków, naliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac, prowadzenie rozliczeń z kontrahentami i instytucjami, w tym również z tytułu podatków. W powyższych pracach nieodzowne staje się stosowanie urządzeń techniki biurowej oraz wykorzystanie różnych aplikacji komputerowych.

Obecnie wiele podmiotów na rynku krajowym współpracuje z podmiotami rynku europejskiego. Ponadto sporo przedsiębiorstw, w związku z otwartym rynkiem europejskim, prowadzi swoje działalności nie tylko na rynku krajowym, ale też bardzo często otwiera filie w krajach Wspólnoty. Na rynku polskim również coraz częściej działają podmioty zagraniczne. Uwzględniając te czynniki trzeba też zwrócić uwagę na konieczność wyposażenia absolwenta technikum rachunkowości w kompetencję posługiwania się językiem obcym zawodowym.

Należy też zaznaczyć, że zawód technik rachunkowości łączy się z dużą odpowiedzialnością oraz wysokimi wymaganiami w zakresie jakości wykonywania zadań. Bardzo często bowiem od właściwie prowadzonych prac księgowo-rozliczeniowych zależą efekty ekonomiczne jednostki organizacyjnej oraz uniknięcie sankcji  z tytułu błędnie naliczonych podatków. Szczególnego znaczenia nabiera to w małych jednostkach i biurach rachunkowych, których często zadania całej komórki księgowo-finansowej powierza się jednej osobie. Zawód ten wymaga ciągłego doskonalenia głównie w zakresie zmieniających się aktów i norm prawnych wykorzystywanych w trakcie wykonywanych zadań zawodowych.

Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie prac biurowych zawód technik rachunkowości jest zawodem uniwersalnym i masowym, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia absolwentów w tym zawodzie.

Ponadto absolwent technikum rachunkowości jest wyposażony we wszystkie kompetencje niezbędne do prowadzenia własnej działalności. Zapotrzebowanie na pracowników z kwalifikacjami technika rachunkowości jest bardzo duże. Wynika to z przeobrażeń gospodarczych w naszym kraju i zainteresowania Unii Europejskiej tworzeniem małych i średnich podmiotów gospodarczych na polskim rynku. Sytuacja ta rodzi potrzebę przygotowania pracownika uniwersalnego, który łatwo dostosuje swoje umiejętności do rodzaju jednostki organizacyjnej oraz prowadzonej przez nią działalności.

KWALIFIKACJE:

EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych

EKA.07. Prowadzenie rachunkowości

1ż / Technik żywienia i usług gastronomicznych rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język francuski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcybiologia
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
88.7112.83142.3
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

1. Technik żywienia i usług gastronomicznych to zawód, który łączy w sobie umiejętności kucharza, doradcy żywieniowego i organizatora usług gastronomicznych. To obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy, stworzony dla osób interesujących się sztuką kulinarną.

Kształtuje umiejętności związane z planowaniem i realizacją usług gastronomicznych. Uczeń kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych potrafi zorganizować kompleksowo obsługę imprez gastronomicznych. Zajmuje się także przygotowywaniem pełnych posiłków, zarówno codziennych jak i okolicznościowych. Przygotowuje również potrawy i napoje na przyjęcia, dbając o wysoki standard swoich usług. Wykonując swoje zadania zawodowe, dba o właściwe bezpieczeństwo zdrowotne sporządzanych potraw i napojów, przestrzegając procedur obowiązujących w gastronomii. Przestrzega także zasad racjonalnego żywienia, stale aktualizuje swoją wiedzę i doskonali umiejętności zawodowe szczególnie w zakresie towaroznawstwa żywności i nowych technologii stosowanych w gastronomii.

Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą.

 2. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań,

HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych,

 Po zdaniu egzaminu z obu kwalifikacji zdający otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz EUROPASS - aneks do dyplomu w języku polskim języku angielskim i uprawniający do wykonywania zawodu na europejskim rynku pracy.

Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminów z kwalifikacji absolwent otrzymuje tytuł technika żywienia i usług gastronomicznych.

 3. Sylwetka absolwenta

Absolwent szkoły w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

  • sporządzania potraw zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia,
  • przechowywania i magazynowania artykułów spożywczych,
  • oceniania jakości żywności,
  • ekspedycji potraw i napojów,
  • planowania, organizowania i realizacji usług gastronomicznych,
  • fachowej i kompleksowej obsługi klienta,
  • prawidłowego układania jadłospisów, również dla osób ze szczególnym wymaganiem żywieniowym,
  • funkcjonalnej i estetycznej aranżacji stołów.

 

W trakcie nauki nauczysz się:

  • oceniać jakość produktów i żywności,
  • przechowywać żywność,
  • obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy,
  • obsługi sprzętu gastronomicznego,
  • przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów,
  • wydawania dań,
  • planowania żywienia z uwzględnieniem alternatywnego sposobu żywienia,
  • organizowania żywienia w produkcji gastronomicznej,
  • wykonywania usług gastronomicznych,
  • organizacji imprez okolicznościowych i usług cateringowych,
  • ekspedycji potraw i napojów,
  • stosowania receptur gastronomicznych,
  • układania i oceny jadłospisów,
  • stosowania technik nakrywania stołu,
  • współpracy w zespole,
  • obsługi specjalistycznych programów komputerowych,
  • planowania i kalkulowania kosztów produkcji,
  • języka obcego zawodowego.

 Uczeń ma możliwość uczestniczenia w kursach zawodowych:

  • barman,
  • barista,
  • carving,
  • kuchnia fusion,
  • aranżacja stołów.

 4. Baza dydaktyczna

 Szkoła, aby kształcić w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych posiada nowocześnie wyposażone pracownie umożliwiające rozwijanie umiejętności zawodowych. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Jakość świadczonych usług, profesjonalizm oraz możliwości realizowania się uczniów są priorytetem w wyborze obiektów do odbywania praktyk zawodowych.

 5. Możliwości podjęcia pracy zawodowej:

 Technik żywienia i usług gastronomicznych może pracować jako:

  • szef kuchni, kucharz w: restauracjach, hotelach, pensjonatach, zakładach żywienia zbiorowego, gospodarstwach agroturystycznych i innych,
  • kierownik do spraw żywienia w zakładach gastronomicznych,
  • menager do spraw planowania i organizacji usług gastronomicznych,
  • manager zakładu gastronomicznego,
  • organizator imprez okolicznościowych,
  • pracownik firmy cateringowej,
  • doradca w zakresie prawidłowego żywienia,
  • organizator usług cateringowych,
  • pracownik ruchomej bazy gastronomicznej: lotniczej, morskiej, kolejowej,

może prowadzić własną działalność w zakresie usług gastronomicznych.