konto
Technikum Morskie i Politechniczne

Ocena: 3.88

Oceń Placowkę

Profile Technikum Morskie i Politechniczne Szczecin

1Tep / Technik eksploatacji portów i terminali rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

geografia (proponowany) język angielski (proponowany) matematyka (proponowany)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykageografiajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
59.0593.68148.4
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Technik eksploatacji portów i terminali należy do zawodów z branży transportowo - logistycznej. Nie dotyczy więc wyłącznie pracy na lotniskach i w portach, jak sugeruje nazwa, ale wszędzie tam, gdzie konieczne jest posiadanie wiedzy logistycznej –z zakresu magazynowania, załadunku, przeładunku i rozładunku, transportu dalekiego i wewnętrznego, obsługi pasażerów i transportu pasażerskiego oraz prowadzenie dokumentacji m.in. eksploatacyjnej. W zależności od rodzaju miejsca pracy, technik eksploatacji portów i terminali na co dzień zajmuje się:

  • planowaniem i wykonywaniem prac, które dotyczą eksploatacji portów i terminali,
  • organizowaniem prac z zakresu eksploatacji środków transportu i obsługi podróżnych,
  • organizowaniem pracy związanej z magazynowaniem,
  • składowaniem oraz przeładunkiem towarów i ładunków w portach i terminalach, a także prowadzeniem dokumentacji z tego zakresu,
  • nadzorowaniem prac z zakresu ważenia ładunków, sortowania i etykietowania,
  • organizacją prac pomocniczych (czyszczenie, uszczelnianie, przykrywanie i odkrywanie wagonów, otwieranie i zamykanie ładowni statków) wykonywanych dla jednostek transportu dalekiego,
  • pobieraniem i zdawaniem sprzętu przeładunkowego, a także dbaniem o jego dobry stan, poprzez zlecanie naprawy i konserwacji sprzętu,
  • optymalizowaniem rozmieszczenia załadunku w ładowniach statków i samolotów,
  • organizowaniem przewozów w obrębie konkretnych portów i terminali.

Aby zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania powyższych obowiązków, konieczna jest nauka na kierunku, który przygotowuje do pracy w charakterze technika eksploatacji portów i terminali.

KWALIFIKACJE
Uczniowie w trakcie nauki mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji:

K1 -SPL.02. Obsługa podróżnych w portach i terminalach-egzamin odbywa się pod koniec klasy trzeciej. Niezbędne do uzyskania pierwszej kwalifikacji są umiejętności organizowania i wykonywania prac związanych z obsługą podróżnych w portach i terminalach.

K2 -SPL.03 . Obsługa ładunków w portach i terminalach – egzamin odbywa się pod koniec pierwszego semestru klasy czwartej w technikum 4-letnim lub pod koniec pierwszego semestru klasy piątej w technikum 5-letnim. Niezbędne do uzyskania drugiej kwalifikacji są umiejętności organizowania prac związanych z obsługą ładunków i prowadzeniem dokumentacji dotyczącej obsługi ładunków w portach i terminalach. Ważna jest również umiejętność organizowania prac związanych z obsługą środków transportu bliskiego w portach i terminalach.

CERTYFIKATY
Uczeń po zdaniu egzaminu zawodowego, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji. Osoba, która zdała egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz uzyskała wykształcenie średnie, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie-dyplom technika.

DODATKOWE KWALIFIKACJE

W trakcie nauki uczeń przygotowywany jest do certyfikowania dwóch dodatkowych kwalifikacji:

  • kurs obsługi wózków widłowych,
  • kurs agenta celnego.

W ramach dodatkowych godzin w trakcie nauki zdobywać będzie również umiejętności z zakresu transportu międzynarodowego i obrotu towarowego w ujęciu celnym.

 

W trakcie nauki uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach. Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.

PRZEDMIOTY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM

  • język angielski zawodowy,
  • podstawy eksploatacji portów i terminali,
  • organizowanie obsługi podróżnych w portach i terminalach,
  • wykonywanie obsługi podróżnych w portach i terminalach,
  • organizowanie obsługi ładunków w portach i terminalach,
  • prowadzenie dokumentacji w portach i terminalach,
  • organizowanie obsługi środków transportu bliskiego w   portach i terminalach.

ZADANIA ZAWODOWE ABSOLWENTA

Celem kształcenia w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali jest przygotowanie absolwenta do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • magazynowanie różnego rodzaju ładunków (w tym niebezpiecznych, wielkogabarytowych, żywych zwierząt) w portach i terminalach,
  • obsługa ładunków w portach i terminalach,
  • obsługa środków transportu w portach morskich i rzecznych, a także w terminalach samochodowych, kolejowych i lotniczych,
  • przygotowanie dokumentów do przeładunku i magazynowania towarów,
  • wybór odpowiednich środków transportu do obsługi portów i terminali,
  • obsługa systemów informatycznych stosowanych w organizacji pracy portów i terminali,
  • obliczanie kosztów przeładunku i magazynowania towarów, a także obsługi pasażerów.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW

Technicy eksploatacji portów i terminali zatrudniani są w agencjach obsługi portów rzecznych, morskich i lotniczych, liniach lotniczych, portach rzecznych i morskich, przedsiębiorstwach transportowo-spedycyjnych, terminalach lotniczych, samochodowych i kolejowych, biurach podróży, mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą. Mogą także podjąć pracę w charakterze personelu pokładowego na stanowisku stewardessa/steward, która pozwoli im na możliwość podróżowania i zwiedzania całego świata. Absolwenci tego kierunku mogą również kontynuować kształcenie na studiach wyższych na atrakcyjnych kierunkach: transport, zarządzanie w transporcie lotniczym, teleinformatyka w transporcie lotniczym, budowa lotnisk, kierunki "mundurowe", itp. Zawód ten jest także ciekawą propozycją dla osób wiążących swoją przyszłość z wojskiem lub strażą pożarną.

1Tiw / Technik informatyk wojskowy rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

informatyka (proponowany) język angielski (proponowany) matematyka (proponowany)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykainformatykajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
107.35121.47157.55
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Technik informatyk wojskowy to pracownik zajmujący się nowymi technologiami – gromadząc, przekazując i przetwarzając informacje. Umie tworzyć oprogramowanie i zna specjalistyczne języki pomagające w zarządzaniu danymi. Dba o bezpieczeństwo informatyczne firmy –administruje systemami operacyjnymi, projektuje, tworzy i zarządza stronami WWW. Znajomość teoretyczna i praktyczna działania sprzętu komputerowego pozwala na modernizację i usuwanie ewentualnych usterek sprzętu. W klasie technik informatyk realizowany jest PROGRAM SZKOLENIA WOJSKOWEGO zgodnie z Decyzją Nr10/Szkol/P7 MON w sprawie Minimum programowego, które gwarantuje naszym absolwentom skrócony czas trwania służby przygotowawczej. Współpracujemy również z 14 brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innymi instytucjami wspierającymi bezpieczeństwo narodowe i ochronę ludności. 

KWALIFIKACJE
Uczniowie w trakcie nauki w technikum informatycznym mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji:

  • INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych.
    Egzamin dotyczy umiejętności przygotowania stanowiska pracy, wykonania lokalnej sieci komputerowej, eksploatacji urządzeń peryferyjnych i sieciowych, naprawy urządzeń techniki komputerowej, administrowania sieciowymi systemami operacyjnymi,
  • INF.03.Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych. W trakcie egzaminu sprawdzane będą umiejętności programowania aplikacji, tworzenia i administrowania bazami danych, tworzenia stron i aplikacji internetowych,

CERTYFIKATY
Uczeń po zdaniu egzaminu zawodowego, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji. Osoba, która zdała egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz wykształcenie średnie, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - dyplom technika.

DODATKOWE KWALIFIKACJE

W trakcie nauki uczeń przygotowywany jest do certyfikowania dwóch dodatkowych kwalifikacji:

  • programowanie w Pythonie,
  • druk 3D.

W ramach dodatkowych godzin w trakcie nauki zdobywać będzie również umiejętności z zakresu cyberbezpieczęństwa.

Dla chętnych organizujemy finansowane ze środków Unii Europejskiej kursy kwalifikacyjne :

  • kurs eksploatacyjny SEP,
  • kurs SolidWorsk i AutoCad,
  • kursy informatyczne ECDL,
  • kurs kwalifikacji pilotażu dronów.

W trakcie nauki uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach. Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.

PRZEDMIOTY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM 

  •  język angielski zawodowy,
  • systemy operacyjne –teoretyczne i praktyczne,
  • urządzenia techniki komputerowej teoretyczne i praktyczne,
  • technologie sieciowe teoretyczne i praktyczne,
  • bazy danych teoretyczne i praktyczne,
  • witryny i aplikacje internetowe teoretyczne i praktyczne.

ZADANIA ZAWODOWE ABSOLWENTA
Celem kształcenia w zawodzie technik informatyk jest przygotowanie absolwenta do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • montaż, naprawa, konserwacja i obsługa serwisowa sprzętu komputerowego,
  • rozbudowa i udoskonalanie zestawu komputerowego,
  • testowanie i diagnozowanie sprzętu komputerowego,
  • konfiguracja stanowisk komputerowych,
  • tworzenie aplikacji użytkowych i programów komputerowych,
  • konfiguracja i administrowanie sieciami komputerowymi,
  • projektowanie i administrowanie systemami baz danych,
  • cyfrowe przetwarzanie obrazu i dźwięku.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW
Ze względu na coraz większą popularność komputerów technicy informatycy znajdują zatrudnienie w coraz większej ilości branż nie zawsze związanych typowo z informatyką. Również forma zatrudnienia uległa zmianie, bardzo często są to jednoosobowe formy zatrudnienia, praca zdalna, kontrakty w B2B. Jeśli interesuje Cię praca na etacie możesz pracować w:

  • ośrodkach obliczeniowych,
  • firmach zajmujących się dostarczaniem usług internetowych,
  • punktach serwisowych sprzętu komputerowego,
  • studiach graficznych i reklamowych,
  • studiach filmowych i telewizyjnych,
  • firmach sprzedających sprzęt i oprogramowanie komputerowe,
  • firmach tworzących i zarządzających bazami danych,
  • firmach tworzących oprogramowanie,
  • wszędzie tam gdzie znajdują się komputery.

1Tme / Technik mechatronik rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

fizyka (proponowany) informatyka (proponowany) język angielski (proponowany) matematyka (proponowany)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykafizykajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
46.4587.08156.25
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Technik mechatronik zajmuje się projektowaniem, produkcją, naprawianiem nowoczesnych urządzeń stanowiących połączenie mechaniki, często precyzyjnej,ze zautomatyzowanym sterowaniem. Projektuje i wytwarza części i zespoły maszyn
i urządzeń mechanicznych z wykorzystaniem technik komputerowych. Wykorzystuje w swojej pracy nowoczesne techniki sterowania maszynami i urządzeniami, łączące w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę i robotykę. Pozyskuje, ocenia i tworzy dokumentację techniczną do urządzeń i układów mechatronicznych. Dobiera elementy, podzespoły, zespoły, moduły, wskaźniki i połączenia do urządzeń i systemów mechatronicznych. Przygotowuje elementy, wskaźniki, podzespoły i zespoły do montażu, nastawia ich parametry i nadzoruje ich montaż oraz demontaż. Projektuje
i opracowuje procesy technologiczne produkcji części urządzeń i układów mechatronicznych. Testuje elementy, moduły i podzespoły oraz oblicza ich parametry. Wykonuje pomiary wielkości elektrycznych i nieelektrycznych oraz interpretuje ich wyniki. Instaluje i testuje oprogramowanie sterujące oraz kontroluje prawidłowość pracy urządzeń i systemów. Instaluje i uruchamia urządzenia i systemy mechatroniczne. Dozoruje pracę urządzeń i systemów oraz ocenia ich stan techniczny. Przygotowuje
i prowadzi dokumentację techniczną i ruchową oraz sporządza protokoły z uszkodzeń i awarii. Stosuje przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska podczas wykonywanej pracy.

KWALIFIKACJE

Uczniowie w trakcie nauki w zawodzie technik mechatronik mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji: 

K1 -ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych w zakresie:

  • montowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  • wykonywania rozruchu urządzeń i systemów mechatronicznych;
  • wykonywania konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych;

K2 -ELM.06Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych w zakresie:

  • eksploatowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  • tworzenia dokumentacji technicznej urządzeń i systemów mechatronicznych;
  • programowania urządzeń i systemów mechatronicznych.

CERTYFIKATY
Uczeń po zdaniu egzaminu zawodowego, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji. Osoba, która zdała egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz ma wykształcenie średnie, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie-dyplom technika.

DODATKOWE KWALIFIKACJE

W trakcie nauki uczeń przygotowywany jest do certyfikowania dwóch dodatkowych kwalifikacji:

  • programowanie sterowników PLC,
  • uprawnienia eksploatacyjne SEP.

W ramach dodatkowych godzin w trakcie nauki zdobywać będzie również umiejętności z zakresu  obsługi i programowania maszyn CNC –  przygotowanie do egzaminu czeladniczego.

Dla chętnych organizujemy finansowane ze środków Unii Europejskiej kursy kwalifikacyjne :

  • kurs operatora wózków widłowych,
  • zakończone egzaminem czeladniczym kursy dla operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • kurs eksploatacyjny SEP,
  • kurs SolidWorsk i AutoCad,
  • kurs modelowania w systemie MTS,
  • kursy informatyczne ECDL.

W trakcie nauki uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach. Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.

PRZEDMIOTY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:

  • elektrotechnika i elektronika,
  • technologie i konstrukcje mechaniczne,
     
  • pneumatyka i hydraulika,
     
  • urządzenia i systemy mechatroniczne,
     
  • język obcy zawodowy.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:

  • pracownia elektrotechniki i elektroniki,
     
  • pracownia technologii i konstrukcji mechanicznych,
  • pracownia pneumatyki i hydrauliki,
     
  • pracownia urządzeń i systemów mechatronicznych,
     
  • pracownia projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych,
     
  • pracownia programowania urządzeń i systemów  mechatronicznych.

ZADANIA ZAWODOWE ABSOLWENTA
Celem kształcenia w zawodzie technik mechatronik jest przygotowanie absolwenta do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  1. Montowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  2. Eksploatowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  3. Projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  4. Programowania urządzeń i systemów mechatronicznych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW
W dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym (np. branża Automotive, AGD, obrabiarek CNC itp.), w charakterze pracownika produkcyjnego, pracownika działu utrzymania ruchu, działu remontowego, pracownika niższego szczebla dozoru oraz pracownika –asystenta projektanta i konstruktora. W małych firmach, w których pracownik spełnia szereg funkcji i zadań od produkcji do utrzymania ruchu. Może wreszcie prowadzić własną działalność gospodarczą (np. usługową) w zakresie napraw i konserwacji urządzeń, które można potocznie nazwać mechatronicznymi.

1Tmew / Wojskowy rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcyfizyka
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Technik mechatronik zajmuje się projektowaniem, produkcją, naprawianiem nowoczesnych urządzeń stanowiących połączenie mechaniki, często precyzyjnej, ze zautomatyzowanym sterowaniem. Projektuje i wytwarza części i zespoły maszyn
i urządzeń mechanicznych z wykorzystaniem technik komputerowych. Wykorzystuje w swojej pracy nowoczesne techniki sterowania maszynami i urządzeniami, łączące w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę i robotykę. Pozyskuje, ocenia i tworzy dokumentację techniczną do urządzeń i układów mechatronicznych. Dobiera elementy, podzespoły, zespoły, moduły, wskaźniki i połączenia do urządzeń i systemów mechatronicznych. Przygotowuje elementy, wskaźniki, podzespoły i zespoły do montażu, nastawia ich parametry i nadzoruje ich montaż oraz demontaż. Projektuje
i opracowuje procesy technologiczne produkcji części urządzeń i układów mechatronicznych. Testuje elementy, moduły i podzespoły oraz oblicza ich parametry. Wykonuje pomiary wielkości elektrycznych i nieelektrycznych oraz interpretuje ich wyniki. Instaluje i testuje oprogramowanie sterujące oraz kontroluje prawidłowość pracy urządzeń i systemów. Instaluje i uruchamia urządzenia i systemy mechatroniczne. Dozoruje pracę urządzeń i systemów oraz ocenia ich stan techniczny. Przygotowuje
i prowadzi dokumentację techniczną i ruchową oraz sporządza protokoły z uszkodzeń i awarii. Stosuje przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska podczas wykonywanej pracy.

W klasie technik mechatronik realizowany jest PROGRAM SZKOLENIA WOJSKOWEGO zgodnie z Decyzją Nr10/Szkol/P7 MON w sprawie Minimum programowego, które gwarantuje naszym absolwentom skrócony czas trwania służby przygotowawczej. Współpracujemy również z 14 brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innymi instytucjami wspierającymi bezpieczeństwo narodowe i ochronę ludności. 

 

KWALIFIKACJE

Uczniowie w trakcie nauki w zawodzie technik mechatronik mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji:

K1 -ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych w zakresie:

  • montowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  • wykonywania rozruchu urządzeń i systemów mechatronicznych;
  • wykonywania konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych;

K2 -ELM.06Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych w zakresie:

  • eksploatowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  • tworzenia dokumentacji technicznej urządzeń i systemów mechatronicznych;
  • programowania urządzeń i systemów mechatronicznych.

CERTYFIKATY
Uczeń po zdaniu egzaminu zawodowego, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji. Osoba, która zdała egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz ma wykształcenie średnie, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie-dyplom technika.

DODATKOWE KWALIFIKACJE

W trakcie nauki uczeń przygotowywany jest do certyfikowania dwóch dodatkowych kwalifikacji:

  • programowanie sterowników PLC,
  • uprawnienia eksploatacyjne SEP.

W ramach dodatkowych godzin w trakcie nauki zdobywać będzie również umiejętności z zakresu  obsługi i programowania maszyn CNC –  przygotowanie do egzaminu czeladniczego.

Dla chętnych organizujemy finansowane ze środków Unii Europejskiej kursy kwalifikacyjne :

  • kurs operatora wózków widłowych,
  • zakończone egzaminem czeladniczym kursy dla operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • kurs eksploatacyjny SEP,
  • kurs SolidWorsk i AutoCad,
  • kurs modelowania w systemie MTS,
  • kursy informatyczne ECDL.

W trakcie nauki uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach. Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.

PRZEDMIOTY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:

  • elektrotechnika i elektronika,
  • technologie i konstrukcje mechaniczne,
     
  • pneumatyka i hydraulika,
     
  • urządzenia i systemy mechatroniczne,
     
  • język obcy zawodowy.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:

  • pracownia elektrotechniki i elektroniki,
     
  • pracownia technologii i konstrukcji mechanicznych,
  • pracownia pneumatyki i hydrauliki,
     
  • pracownia urządzeń i systemów mechatronicznych,
     
  • pracownia projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych,
     
  • pracownia programowania urządzeń i systemów  mechatronicznych.

ZADANIA ZAWODOWE ABSOLWENTA
Celem kształcenia w zawodzie technik mechatronik jest przygotowanie absolwenta do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  1. Montowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  2. Eksploatowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  3. Projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
  4. Programowania urządzeń i systemów mechatronicznych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW
W dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym (np. branża Automotive, AGD, obrabiarek CNC itp.), w charakterze pracownika produkcyjnego, pracownika działu utrzymania ruchu, działu remontowego, pracownika niższego szczebla dozoru oraz pracownika –asystenta projektanta i konstruktora. W małych firmach, w których pracownik spełnia szereg funkcji i zadań od produkcji do utrzymania ruchu. Może wreszcie prowadzić własną działalność gospodarczą (np. usługową) w zakresie napraw i konserwacji urządzeń, które można potocznie nazwać mechatronicznymi.

1Tmm / Technik mechanik rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

fizyka (proponowany) język angielski (proponowany) matematyka (proponowany)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykafizykajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
56.388.88150.35
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

HARAKTERYSTYKA ZAWODU MECHANIK

Podstawowymi czynnościami w zawodzie technik są prace ustawcze i obróbkowe, które wykonuje pracownik zajmujący się wytwarzaniem części maszyn na obrabiarkach konwencjonalnych i obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC (kwalifikacja MEC.05. - Użytkowanie obrabiarek skrawających). 
Operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo bądź programowo, jak i tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych.Uczniowie kształcący się w tym zawodzie uczą się obsługi i nadzorowania pracy uniwersalnych, półautomatycznych 
i automatycznych obrabiarek skrawających, takich jak: tokarki, frezarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo/CNC). 
Druga kwalifikacja MEC.09. przygotowuje absolwenta do wykonywania zadań zawodowych polegających na organizowaniu procesu produkcji.
Dodatkowym atutami absolwenta są następujące umiejętności:
programowania obrabiarek sterownych numerycznie CNC,
- projektowanie maszyn i urządzeń w systemach CAD (AutoCAD i SolidWorks).

KWALIFIKACJE
Uczniowie w trakcie nauki w technikum mechanicznym mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji:
MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających 
 

  1. Przygotowywanie konwencjonalnych obrabiarek skrawających do obróbki.
  2. Wykonywanie obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających.
  3. Przygotowywanie obrabiarek sterowanych numerycznie do obróbki.
  4. Wykonywanie obróbki na obrabiarkach sterowanych numerycznie.

MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń:
 

  1. Organizowanie procesów obróbki i montażu części maszyn i 
     urządzeń.
  2. Nadzorowanie przebiegu produkcji.

CERTYFIKATY
Uczeń po zdaniu egzaminu zawodowego, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji. Osoba, która zdała egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz wykształcenie średnie, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - dyplom technika.

DODATKOWE KWALIFIKACJE

W trakcie nauki uczeń przygotowywany jest do certyfikowania  dodatkowych kwalifikacji:

  • w zakresie spawania w metodzie MAG 135 lub innej w zależności od technologii

W ramach dodatkowych godzin w trakcie nauki zdobywać będzie również umiejętności z zakresu projektowanie CAD 3D w SolidWorks - przygotowanie do uzyskania  CSWA (Certified SOLIDWORKS Associate). 

Dla chętnych organizujemy finansowane ze środków Unii Europejskiej kursy kwalifikacyjne :

  • kurs operatora wózków widłowych,
  • zakończone egzaminem czeladniczym kursy dla operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • kurs eksploatacyjny SEP,
  • kurs SolidWorsk i AutoCad,
  • kurs modelowania w systemie MTS,
  • kursy informatyczne ECDL.

W trakcie nauki uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach. Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.

PRZEDMIOTY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM
 

  • Bezpieczeństwo i higiena pracy,
  • Podstawy obróbki ręcznej i maszynowej oraz montażu,
  • Wykonywanie elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą 
    obróbki  ręcznej,
  • Wykonywanie elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą 
    obróbki maszynowej,
  • Wykonywanie połączeń elementów maszyn, urządzeń i narzędzi,
  • Naprawa i konserwacja elementów maszyn, urządzeń i narzędzi,
  • Język obcy zawodowy,
  • Podstawy procesów produkcyjnych,
  • Organizowanie procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń,
  • Nadzorowanie procesów obróbki i montażu części maszyn i 
    urządzeń.

ZADANIA ZAWODOWE ABSOLWENTA
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i 
    sterowanych numerycznie do planowanej obróbki;
  • wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach  
    skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji   
    technologicznej;
  • wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach 
    sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji 
    technologicznej
  • wykonywania zadań zawodowych polegających na  
    organizowaniu  procesu produkcji.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW
Technik mechanik to atrakcyjny zawód o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Zawód ten obejmuje swym zasięgiem takie zagadnienia jak: projektowanie, konstruowanie, budowa, eksploatacja i naprawa maszyn, urządzeń i mechanizmów, wytwarzanie części maszyn na obrabiarkach konwencjonalnych i obrabiarkach sterowanych numerycznie Technicy mechanicy mogą podejmować pracę w różnych gałęziach przemysłu o różnym stopniu organizacji produkcji i usług, w branży mechanicznej w przemyśle maszynowym, budownictwie, transporcie.

1Tmo / Technik mechanik okrętowy rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

fizyka (proponowany) język angielski (proponowany) matematyka (proponowany)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcyfizyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
67.4589.85138.2
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik okrętowy zostanie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • pracy w siłowniach statków rozmaitych typów, począwszy od tradycyjnych drobnicowców, a kończąc na tak specjalistycznych i nowoczesnych jednostkach, jak gazowce i chemikaliowce;
  • specjalizacji w zakresie eksploatacji statków handlowych i rybackich zgodnie z wymogami międzynarodowymi,
  • obsługi i wykonywania podstawowych remontów maszyn, urządzeń i systemów okrętowych pełnienia wachty maszynowej;
  • udziału w prowadzonych przez załogę statku akcjach ratunkowych i ratowniczych,
  • kontrolowania przestrzegania przepisów konwencji międzynarodowych, administracji morskich, instytucji klasyfikacyjnych, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

KARIERA ZAWODOWA
Po ukończeniu szkoły absolwenci mogą podejmować pracę na statkach morskich, handlowych i rybackich różnych armatorów, okrętach Marynarki Wojennej RP, a także na jednostkach pływających służb portowych, ratownictwa morskiego, straży granicznej w dziale maszynowym oraz w zakładach zajmujących się remontami urządzeń okrętowych i w służbach technicznych u armatorów. Absolwent, który ukończy naukę w klasie technik mechanik okrętowy będzie miał możliwość zdania egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego i uzyskania zawodu technik mechanik okrętowy, uzyskania świadectwa motorzysty wachtowego. Uczniowie w trakcie nauki otrzymają także certyfikaty potwierdzające ukończenie wszystkich niezbędnych kursów potrzebnych do podjęcia pracy na statku.

TO NA WAS CZEKAJĄ PRACODAWCY
Kształcimy profesjonalistów, znajdujących z powodzeniem pracę na morzu i lądzie. Absolwenci to osoby doskonale przygotowane do wymogów rynku pracy. Zawód technik mechanik okrętowy jest ściśle związany z gospodarką morską, a w szczególności z sektorem transportu morskiego, obejmującego zarówno żeglugę morską jak i przybrzeżną. W chwili obecnej transport morski jest jednym z najtańszych i najbardziej ekonomicznych rodzajów transportu i występuje w nim niedobór kadr. Niedobór ten dotyczy motorzystów oraz oficerów mechaników. W związku z tym, technik mechanik okrętowy, po ukończeniu szkoły i otrzymaniu wydanych przez Administrację Morską, odpowiednich świadectw -znajdzie zatrudnienie zarówno u armatorów polskich jak i zagranicznych, którzy oczekują pracowników wyszkolonych zgodnie z wymogami Konwencji STCW.

 

KORZYŚCI

Absolwent nasz miał, ma i zawsze będzie miał wysoką pozycję społeczną. Jest dobrze opłacany, ciężko pracujący i doceniany zarówno w Polsce, jak i za granicą - z zarobkami 4000 -10000 zł. Ogólnoświatowy rynek pracy notuje coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę mechaników, która jest gotowa do podjęcia pracy nawet w najbardziej wymagających warunkach morskich. Wyszkolenie przyszłych techników mechaników okrętowych obejmuje wiele przedmiotów praktycznych -wysoce użytecznych w przyszłej pracy zawodowej. Kształcenie odbywa się w ramach współpracy z Akademią Morską w Szczecinie - korzystania z ich pracowni, laboratoriów, sal wykładowych i przy pomocy ich wykładowców. Uczniowie dysponują bogatą ofertą warsztatową a przeprowadzane zajęcia są zgodne z międzynarodową konwencją STCW. Wykonywane ćwiczenia w pracowniach symulacyjnych w Technikum oraz na symulatorach siłowni okrętowych w Akademii Morskiej w Szczecinie są na najwyższym światowym poziomie.
 

KWALIFIKACJE ZAWODOWE
W trakcie nauki uczniowie zdobywają kwalifikacje zawodowe, udokumentowane dyplomem potwierdzającym umiejętności w zawodzie technika mechanika okrętowego. Zdobywają umiejętności organizacji i wykonywania prac związanych z eksploatacją maszyn, urządzeń i instalacji okrętowych. Po ukończeniu nauki mają możliwość uzyskania świadectwa motorzysty wachtowego.
Po ukończeniu szkoły i otrzymaniu świadectwa motorzysty wachtowego w żegludze morskiej otrzymują świadectwo motorzysty żeglugi śródlądowej. Absolwent szkoły jest przygotowany do podjęcia pracy na morzu lub studiów kierunkowych na uczelniach wyższych w kraju i za granicą.

DODATKOWE KWALIFIKACJE

W trakcie nauki uczeń przygotowywany jest do certyfikowania dodatkowych kwalifikacji:

  • spawania w metodzie MAG 135 lub innej w zależności od wybranej  technologii.

W ramach dodatkowych godzin w trakcie nauki zdobywać będzie również umiejętności z zakresu elektrotechniki przygotowujące do zdobycia uprawnień SEP.

W trakcie nauki uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach. Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.

DODATKOWE UPRAWNIENIA

  • międzynarodowe Morskie Świadectwo Zdrowia,
  • wszystkie kursy niezbędne do podjęcia pracy na morzu a prowadzone w Ośrodku Ratownictwa Morskiego,
     
  • książeczka żeglarska uprawniająca do żeglugi międzynarodowej.

PRAKTYKI ZAWODOWE
W czasie nauki uczniowie odbywają praktyki morskie na morskich statkach szkolnych
( Dar Młodzieży, Horyzont II), uczestniczą w zajęciach praktycznych w warsztatach szkolnych. Zajęcia w laboratoriach Akademii Morskiej w Szczecinie na Wydziale Mechanicznym – Kursy w ośrodkach ratownictwa morskiego.

1Tn / Technik nawigator morski rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

geografia (proponowany) język angielski (proponowany) matematyka (proponowany)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykageografiajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
107.8134.85178.85
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Technik nawigator morski zajmuje się planowaniem oraz realizacją podróży morskich w żegludze krajowej i międzynarodowej. Uczestniczy w pracach związanych z obsługą ładunków i pracami przeładunkowymi na statku. Obsługuje zarówno wszystkie urządzenia pokładowe jak i wyposażenie nawigacyjne niezbędne do prowadzenia bezpiecznej żeglugi na wodach morskich. Jest wszechstronnie przeszkolony w prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu, zgodnie z procedurami i przepisami obowiązującymi na całym świecie. Specyfika pracy wymaga biegłego posługiwania się językiem angielskim uznawanym we wszystkich krajach za język morski.

KWALIFIKACJE

Uczniowie w trakcie nauki na kierunku technik nawigator mają możliwość zdobycia kwalifikacji TWO.07. - Pełnienie wachty morskiej i portowej. 
Do wykonywania pracy zawodowej w zakresie kwalifikacji TWO.07 niezbędne są umiejętności związane z planowaniem podróży statku na morzu, prowadzeniem jednostki po zaplanowanej trasie i manewrowaniem we wszystkich sytuacjach wymaganych w trakcie eksploatacji. Nieodzownym elementem pracy technika nawigatora jest znajomość procedur akcji ratowniczych i ratunkowych w każdych możliwych warunkach klimatycznych i pogodowych na morzu.

CERTYFIKATY
Absolwent, który ukończy naukę w klasie technik nawigator morski będzie miał możliwość zdania egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego i uzyskania dyplomu technika nawigatora morskiego. Po ukończeniu szkoły uczeń uzyska również świadectwa marynarza wachtowego.

DODATKOWE KWALIFIKACJE

W trakcie nauki uczeń przygotowywany jest do certyfikowania dwóch dodatkowych kwalifikacji:

  • kurs operatorów radiowych GMDSS
  • wykorzystanie radaru i ARPA

W trakcie nauki uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach. Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.

PRZEDMIOTY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM

Kształcenie zawodowe teoretyczne:

  • nawigacja,
  • astronawigacja,
  • budowa statku,
  • meteorologia i oceanografia,
  • urządzenia nawigacyjne,
  • bezpieczeństwo nawigacji,
  • manewrowanie,
  • stateczność statku.

Kształcenie zawodowe praktyczne:

  • kursy bezpieczeństwa,
  • prace warsztatowe i konserwacja statku,
  • język angielski dla marynarzy,
  • pełnienie wachty morskiej-ćwiczenia na symulatorach,
  • łączność morska iGMDSS,
  • Praktyka morska.

W ramach realizacji kształcenia w zawodzie technik nawigator morski szkoła zapewnia uczniowi:

  • ćwiczenia na symulatorze radarowo -nawigacyjnym ( z mapami elektronicznymi ECDIS oraz urządzeniami radarowymi z antykolizyjną funkcją śledzenia ech ARPA),
  • zajęcia w pełni wyposażonej pracowni nawigacyjnej,
  • ćwiczenia na symulatorze systemu łączności GMDSS,
  • warsztaty szkolne,
  • odbywanie praktyk morskich na statkach szkolnych lub eksploatacyjnych zgodnie z wymogami Konwencji STCW, co gwarantuje przygotowanie uczniów do pracy na statkach armatorów polskich i zagranicznych.
     

ZADANIA ZAWODOWE ABSOLWENTA

Celem kształcenia w zawodzie technik nawigator morski jest przygotowanie ucznia do wykonywania następujących zadań:
 

  • planowanie oraz realizacja podróży morskiej;
  • realizowanie procesów ładunkowych i przewozowych;
  • obsługa i eksploatacja urządzeń i systemów statkowych;
  • zapewnienie bezpieczeństwa nawigacji i ratownictwa morskiego;
  • posługiwanie się językiem angielskim uznanym na całym świecie za język zawodowy na morzu;
  • uzyskanie właściwych kompetencji personalnych i społecznych wymaganych na morzu;
  • organizacja pracy małych zespołów.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW

Dynamika rozwoju gospodarki morskiej na całym świecie powoduje stale rosnące zapotrzebowanie na absolwentów szkół morskich w specjalności technik nawigator morski, będących w stanie wykorzystać w praktyce nabytą w trakcie nauki wiedzę teoretyczną. Praca na współczesnych statkach wymaga zdolności pozyskiwania i przetwarzania szeregu informacji w oparciu o liczne urządzenia oparte na technice komputerowej. Po ukończeniu szkoły, uzyskaniu dyplomu technika nawigatora morskiego i odbyciu wymaganej praktyki morskiej, absolwenci mogą podejmować pracę w dziale pokładowym w charakterze marynarza wachtowego, szypra pierwszej i drugiej klasy, na statkach morskich, hydrograficznych, ratownictwa morskiego, off shore u armatorów krajowych i zagranicznych, jak również w jednostkach administracji morskiej i portów morskich lub kontynuować naukę na studiach wyższych.

1Ts / Technik spawalnictwa rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

fizyka (proponowany) język angielski (proponowany) matematyka (proponowany)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykafizykajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
30.470.02163.85
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Spawanie odgrywa istotną rolę w gospodarce. Metodami spawalniczymi łączy się nie tylko stal i inne metale, ale także tworzywa sztuczne, kompozyty i materiały ceramiczne. Technologie spawania wykorzystywane są przy produkcji oraz wykonywania różnych prac remontowych. Praca spawacza polega na łączeniu bądź cięciu elementów wykonywanych z metalu, bądź tworzyw sztucznych przy wykorzystaniu odpowiednich procesów spawalniczych.

KWALIFIKACJE
Uczniowie w trakcie nauki w technikum informatycznym mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji:

  • MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi
  • MEC.10Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych;

CERTYFIKATY

Uczeń po zdaniu egzaminu zawodowego, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji. Osoba, która zdała egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz wykształcenie średnie, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - dyplom technika spawalnictwa.

DODATKOWE KWALIFIKACJE

W trakcie nauki uczeń przygotowywany jest do certyfikowania dodatkowych uprawnień  : 

  • spawanie w metodzie TIG 141

W ramach dodatkowych godzin w trakcie nauki zdobywać będzie również umiejętności z zakresu Projektowania CAD 3D w SolidWorks w tym przygotowanie do uzyskania  CSWA (Certified SOLIDWORKS Associate).

Dla chętnych organizujemy :

  •  kursy kwalifikacyjne finansowane ze środków Unii Europejskiej:  kurs operatora wózków widłowych,
  • zakończone egzaminem czeladniczym kursy dla operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • kurs eksploatacyjny SEP,
  • kurs SolidWorsk i AutoCad
  • kurs modelowania w systemie MTS,
  • kursy informatyczne ECDL.

W trakcie nauki uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach. Np. technik spawalnictwa może uzyskać uprawnienia w zawodzie technika budowy jednostek pływających .Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.

PRZEDMIOTY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM

  • rysunek techniczny,
  • język obcy zawodowy,
  • komputerowe wspomaganie projektowania CAD,
  • technologia obróbki skrawaniem i montażu,
  • podstawy konstrukcji maszyn,
  • podstawy spawalnictwa,
  • technologia spawalnictwa,
  • spawanie metodą TIG 141,
  • techniki wytwarzania,
  • spawanie metodą MAG,

ZADANIA ZAWODOWE ABSOLWENTA

Jako absolwent technikum w zawodzie technik spawalnictwa uzyska przygotowanie bazowe dla średniego personelu spawalniczego, dzięki któremu będzie umiał:

  • spawać w metodach MAG i TIG,
  • opracować dokumentację technologiczną spajania,
  • dobierać materiały dodatkowe do spawania,
  • projektować technologiczne procesy spawania,
  • organizować i nadzorować przygotowanie produkcji oraz przebiegu spawania, zgrzewania i cięcia termicznego różnych materiałów,
  • zapewniać utrzymanie sprawności maszyn i urządzeń w produkcji spawalniczej,
  • prowadzić gospodarkę maszynową zakładu spawalniczego,
  • po odbyciu odpowiednich przeszkoleń i zdobyciu dalszych kwalifikacji specjalistycznych dokonywać kontroli jakości złączy.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW

Technik spawalnik może być zatrudniony na stanowisku:

  • kierownika sekcji technologicznej lub spawalnika –technologa,
  • kierownika lub technologa w sekcji konstrukcji oprzyrządowania,
  • spawalnika produkcji,
  • mistrza spawalniczego.