konto
Technikum Budowlano-Drzewne

Ocena: 3.38

Oceń Placowkę

Profile Technikum Budowlano-Drzewne Poznań

IaT / Technik architektury krajobrazu rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język hiszpański język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykabiologiainformatyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
110.9127.6165.65
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

Technik architektury krajobrazu przygotowany jest do projektowania i kształtowania krajobrazu, realizacji i pielęgnacji terenów zieleni towarzyszących budynkom mieszkalnym, obiektom użyteczności publicznej, a także prowadzenia uproszczonej rachunkowości i kosztorysowania wraz z zastosowaniem zasad marketingu w działalności związanej z zawodem.

Jest przygotowany do urządzania i pielęgnacji terenów zieleni miast i obszarów wiejskich, nadzoru pielęgnacji ogrodów, parków i zieleńców, produkcji roślin ozdobnych i materiału szkółkarskiego. Potrafi  zaprojektować i w odpowiedni sposób wykonać roślinne i nieroślinne obiekty architektury krajobrazu takie jak: ogrody, kwietniki, rabaty, tarasy, schody ogrodowe, nawierzchnie altany, podpory dla roślin.

Na lekcjach przedmiotów zawodowych uczniowie poznają gatunki roślin, ich wymagania siedliskowe i zastosowanie. Ucząc się podstaw projektowania kompozycji roślinnych i  dekoracji florystycznych mają możliwość rozwijania swoich zdolności manualnych, poczucia estetyki, twórczego myślenia oraz wrażliwości na piękno natury.

Uniwersytet Przyrodniczy oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza objęły patronatem klasy technikum architektury krajobrazu, dzięki temu uczniowie uczestniczą w  zajęciach warsztatowych i wykładach prowadzonych na wyżej wymienionych uczelniach. Uczniowie systematycznie odwiedzają szkółki roślin ozdobnych, targi ogrodnicze, rolnicze oraz budowlane.

Szkoła uczestniczy w projekcie „Szkolne Ogrody Poznania” zorganizowanym przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania – otrzymane wyróżnienie w konkursie i pozyskane dzięki temu środki finansowe umożliwiają upiększenie terenu zieleni wokół szkoły. Technicy architektury krajobrazu należą do grupy poszukiwanych pracowników. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własną jednoosobową firmę. Absolwenci szkoły mogą również podejmować pracę w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie projektowania, zakładania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu, a także w instytucjach innych branż, w których znajdują się obiekty architektury krajobrazu.

Po zdaniu egzaminu maturalnego uczniowie mogą kontynuować naukę na wyższej uczelni - preferowane kierunki studiów: architektura krajobrazu, ogrodnictwo, biologia.

Możliwości zatrudnienia:

- w wielu gałęziach branżowych,

- firmach zakładających ogrody,

- instytucjach państwowych zajmujących się zielenią miejską.

IbT / Technik budownictwa rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język hiszpański język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykafizykainformatyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
94111.82147.1
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

Technik budownictwa jest przygotowany do organizowania, prowadzenia i koordynowania prac budowlanych. Kształcimy w ogólnej wiedzy budowlanej ze szczególnym uwzględnieniem komputerowego wspomagania projektowania.

Możliwości zatrudnienia:

 

- w firmach budowlanych,
- biurach projektowych, 
- własnych firmach.

 

Absolwenci mogą również kontynuować naukę na kierunkach technicznych uczelni wyższych.

Współpracujemy z Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, co umożliwia uczniom odbywanie praktyk w tej uczelni. Każdego roku organizujemy wyjazd do szkoły o profilu budowlanym w Hanowerze. Uczniowie uczestniczą w konkursach, szkoleniach, warsztatach, konferencjach, wycieczkach branżowych.

Zdawalność egzaminów zawodowych wg danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wynosi w kraju 87%, w naszej szkole 95%.

W zakresie fachowej wiedzy zawodowej absolwent będzie przygotowany do wykonywania określonych robót budowlanych, organizowania i kontrolowania robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy, robót stanu surowego i robót wykończeniowych oraz działań związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych w pełnej sprawności technicznej. Przedmiotem kształcenia będzie również sporządzanie kosztorysów oraz przygotowywanie dokumentacji przetargowej a także zagadnienia podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.

Szkoła nasza kształcenie w zawodach budowlanych prowadzi od ponad sześćdziesięciu lat. Rozpoczęło się ono na poziomie szkoły zasadniczej, kształcącej murarzy, betoniarzy, posadzkarzy, sztukatorów a następnie na poziomie technikum początkowo będącego kontynuacją szkoły zasadniczej a później rozszerzając się na technikum pięcioletnie kształcące techników budownictwa. Od 2003 roku prowadzimy naukę w technikum czteroletnim a od 2019 roku po reformie systemu oświaty ponownie powróciliśmy do pięcioletniego technikum, kontynuując wieloletnie tradycje kształcenia fachowców w branży budowlanej.

Posiadamy własne warsztaty szkolne, gdzie uczniowie odbywają część zajęć praktycznych oraz współpracujemy z wieloma zaprzyjaźnionymi przedsiębiorstwami budowlanymi i firmami prowadzonymi, bardzo często, przez naszych absolwentów, przyjmujących uczniów na praktyki. Część praktyk uczniowie odbywają także na Politechnice Poznańskiej. W budynku szkoły posiadamy pracownie specjalistyczne do zajęć teoretycznych oraz do ćwiczeń. Wykorzystując to wszystko, wysoko kwalifikowana kadra nauczycielska, potrafi bardzo dobrze przygotować uczniów – zarówno w zakresie fachowej wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych – do zdania egzaminów zawodowych oraz w przyszłości do pracy zawodowej w budownictwie lub dalszych studiów na kierunkach budowlanych i architektonicznych Politechniki Poznańskiej.

IdT / Technik technologii drewna rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język hiszpański język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykachemiainformatyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
94.85121.3166
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

Absolwent klasy w zawodzie technik technologii drewna potrafi organizować i prowadzić procesy przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych, wykonuje wyroby z drewna, zajmuje się naprawą, renowacją i konserwacją wyrobów stolarskich, programuje i obsługuje urządzenia stosowane w przetwarzaniu drewna, prowadzi nadzór nad procesami produkcyjnymi. Proponujemy również rozszerzenie kształcenia w zakresie meblarstwa.

Możliwości zatrudnienia:
- w zakładach przemysłu meblarskiego,
- renowacji mebli,
- przemysłu tartacznego,
- stolarki budowlanej,
- w instytucjach badawczych,
- laboratoriach, 
- w ramach własnej działalności gospodarczej.

Absolwenci mogą kontynuować naukę na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dajemy naszym uczniom możliwości uczestniczenia w konkursach, wspierając w ten sposób rozwój ich pasji i umiejętności. Wielokrotnie byliśmy dumni z ich sukcesów, np. w 2015 roku w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Wiedzy o Drewnie nasi uczniowie zajęli dwa pierwsze miejsca uzyskując status studenta na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie. Corocznie prace naszych uczniów są wyróżniane w Ogólnopolskim Konkursie "Wyczarowane z drewna, a nasza szkoła w ostatnich trzech latach znajdowała się wśród trzech najlepszych szkół drzewnych w Polsce.

Uczniowie biorą udział w wycieczkach zawodoznawczych, zwiedzają zakłady przemysłowe i usługowe, uczestniczą w pokazach i warsztatach, odwiedzają targi DREMA.

Zdawalność egzaminów zawodowych wg danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wynosi w kraju 59%, w naszej szkole 88%.

W zakresie fachowej wiedzy zawodowej absolwent będzie przygotowany do wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych, organizowania i wykonywaniu prac związanych z naprawą, renowacją i konserwacją wyrobów stolarskich, programowania oraz obsługi obrabiarek i urządzeń stosowanych w procesie przetwarzania drewna, sporządzania dokumentacji projektowej, konstrukcyjnej i technologicznej. Przedmiotem kształcenia będzie również organizowanie i nadzorowanie procesów produkcyjnych związanych z przetwarzaniem drewna w zakładach przemysłu drzewnego: meblarskiego, tartacznego, stolarki budowlanej, produkcji tworzyw drzewnych, opakowań, galanterii drzewnej oraz w ośrodkach projektowania i marketingu wyrobów z drewna, na stanowiskach techniczno – produkcyjnych, projektowych lub w laboratoriach.

Absolwent wyposażony będzie również w podstawową wiedzę z zakresu podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej jak i przygotowania dokumentacji przetargowej w tym zakresie.

Szkoła nasza kształcenie w zawodach drzewnych prowadzi od ponad sześćdziesięciu lat. Rozpoczęło się ono na poziomie szkoły zasadniczej, kształcącej stolarzy i tapicerów, następnie w technikum będącym kontynuacją szkoły zasadniczej, a potem w technikum pięcioletnim, kształcącym techników technologii drewna.

Od 2003 roku prowadziliśmy naukę w technikum czteroletnim a od 2019 roku po reformie systemu oświaty ponownie powróciliśmy do pięcioletniego technikum, kontynuując wieloletnie tradycje kształcenia fachowców w branży drzewnej.

Posiadamy własne warsztaty szkolne gdzie uczniowie odbywają część zajęć praktycznych oraz wiele kontaktów z zaprzyjaźnionymi przedsiębiorstwami przemysłu drzewnego i firmami prowadzonymi, bardzo często, przez naszych absolwentów które przyjmują uczniów na praktyki. Część praktyk uczniowie odbywają także na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W budynku szkoły posiadamy pracownie specjalistyczne do zajęć teoretycznych oraz do ćwiczeń. Wykorzystując to wszystko wysoko kwalifikowana kadra nauczycielska, potrafi bardzo dobrze przygotować uczniów – zarówno w zakresie fachowej wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych – do zdania egzaminów zawodowych oraz w przyszłości do pracy zawodowej lub dalszych studiów na kierunkach drzewnych Uniwersytetu Przyrodniczego.

IeT / Technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język hiszpański język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykafizykainformatyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
76.4591.15133.1
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

IfT / Technik inżynierii sanitarnej rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język hiszpański język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykafizykainformatyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
69.897.72147.8
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

Technik inżynierii sanitarnej jest zawodem przygotowującym do organizowania, prowadzenia i koordynowania prac związanych z montażem instalacji i urządzeń sanitarnych oraz obiektów sieci komunalnych.

W trakcie nauki realizowany jest program nauczania przedmiotów ogólnych, taki jak w liceum ogólnokształcącym.

W zakresie rozszerzonym nauczany jest język angielski a jako przedmiot uzupełniający – komputerowa obsługa programów branżowych.

Wspomaga to nauczanie przedmiotów zawodowych a także dobrze przygotowuje do zdania egzaminu maturalnego a następnie do studiów wyższych na kierunkach politechnicznych i innych ścisłych.

Absolwent jest także bardzo dobrze przygotowany do pracy zawodowej – zarówno w kraju jak i za granicą we współpracy z różnymi firmami lub na własny rachunek.

W zakresie fachowej wiedzy zawodowej absolwent będzie przygotowany do organizowania i wykonywania robót przygotowawczych oraz robót właściwych związanych z budową sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, wentylacyjno – klimatyzacyjnych oraz węzłów ciepłowniczych, a także robót związanych z konserwacją, naprawą i modernizacją oraz eksploatacją sieci komunalnych i instalacji sanitarnych.

Możliwości zatrudnienia:

- w przedsiębiorstwach instalacyjnych,

- biurach projektowych, administracjach budynków mieszkalnych i tym podobnych firmach,

- firmach budowlanych,

- w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych,

- zakładach energetyki cieplnej i zakładach gazowniczych,

- państwowym nadzorze budowlanym,

- firmach zajmujących się dystrybucją materiałów i urządzeń sanitarnych.

- w ramach własnej działalności gospodarczej.

Nasza szkoła kształcenie w zawodach instalacji budowlanych prowadzi od ponad sześćdziesięciu lat. Rozpoczęło ono się na poziomie szkoły zasadniczej, kształcącej popularnych hydraulików – monterów instalacji wodno-kanalizacyjnej a także gazowej, wentylacyjno-klimatyzacyjnej oraz sieci komunalnych. Następnie rozbudowano kształcenie o technikum będące kontynuacją szkoły zasadniczej później o technikum pięcioletnie, kształcące techników urządzeń sanitarnych.

Od 2003 roku prowadzimy naukę w technikum czteroletnim, a od 2019 roku po reformie systemu oświaty ponownie powróciliśmy do pięcioletniego technikum, kontynuując wieloletnie tradycje kształcenia fachowców w zakresie instalacji i urządzeń sanitarnych.
Posiadamy własne warsztaty szkolne, gdzie uczniowie odbywają część zajęć praktycznych oraz kontakty z wieloma zaprzyjaźnionymi przedsiębiorstwami i firmami instalacyjnymi prowadzonymi, bardzo często, przez naszych absolwentów, którzy przyjmują uczniów na praktyki. Część praktyk uczniowie odbywają także na Politechnice Poznańskiej. W budynku szkoły posiadamy pracownie specjalistyczne do zajęć teoretycznych oraz do ćwiczeń. W szkole odbywają się także szkolenia organizowane przez specjalistyczne firmy instalacyjne, które od lat z nami współpracują, takie jak: Hansgrohe, Geberit, Junkers Bosch, RUG Riello, Kisan i Uponor. Po odbyciu takiego szkolenia uczeń otrzymuje imienny certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Wykorzystując to wszystko wysoko kwalifikowana kadra nauczycielska, potrafi najlepiej przygotować uczniów – zarówno w zakresie fachowej wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych – do zdania egzaminów zawodowych oraz w przyszłości do fachowej pracy w budownictwie w zakresie szeroko rozumianych prac inżynierii sanitarnej lub do dalszych studiów na Politechnice Poznańskiej.

IwT / Technik robót wykończeniowych w budownictwie rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język hiszpański język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykafizykainformatyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
69.888.63130.1
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

W klasie tej uczeń zdobywa zawód przygotowujący go do organizowania, prowadzenia i koordynowania prac budowlanych związanych z robotami wykończeniowymi w budownictwie. Jest to zawód szerokoprofilowy łączący wiele umiejętności wymaganych obecnie od fachowców przy kompleksowym wykonywaniu prac wykończeniowych w obiektach budowlanych. W tym zawodzie kształcimy zarówno z ogólnej wiedzy budowlanej będącej podstawą dla przyszłego technika oraz z wiedzy specjalistycznej, która obejmuje różnorodny zakres robót wykończeniowych. Uczeń zdobywa umiejętności wykonywania prac montażowych i okładzinowych, posadzkarskich, malarskich i tapeciarskich, jak również wiedzę w zakresie organizowania, kontrolowania i sporządzania kosztorysów robót budowlanych przy zastosowaniu specjalistycznych programów komputerowych.

Możliwości zatrudnienia:

- w firmach budowlanych,

- przedsiębiorstwach prowadzących kompleksowe usługi budowlane,

- w małych i średnich przedsiębiorstwach prowadzących usługi remontowo -
  budowlane,

- w zakładach rzemieślniczych,

- w ramach własnej działalności remontowo-budowlanej.

W procesie kształcenia współpracujemy z Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, co umożliwia uczniom np. odbywanie praktyk w tej uczelni zapoznając się z jej specyfiką na przyszłość. Ponadto organizujemy wyjazdy do zaprzyjaźnionej szkoły o profilu budowlanym w Hanowerze. Uczniowie w trakcie nauki mają możliwość uczestniczenia w konkursach, szkoleniach, warsztatach, konferencjach oraz wycieczkach branżowych.

Szkoła nasza kształcenie w zawodach budowlanych prowadzi od ponad sześćdziesięciu lat. Rozpoczęło się ono na poziomie szkoły zasadniczej, kształcącej murarzy, betoniarzy, posadzkarzy, sztukatorów, a następnie na poziomie technikum początkowo będącego kontynuacją szkoły zasadniczej, a później rozszerzając się na technikum pięcioletnie kształcące techników budownictwa. Od 2003 roku prowadziliśmy naukę w technikum czteroletnim a od 2019 roku po reformie systemu oświaty ponownie powróciliśmy do pięcioletniego technikum, kontynuując wieloletnie tradycje kształcenia fachowców w branży budowlanej.

Posiadamy własne warsztaty szkolne, gdzie uczniowie odbywają część zajęć praktycznych oraz współpracujemy z wieloma zaprzyjaźnionymi przedsiębiorstwami budowlanymi i firmami prowadzonymi bardzo często przez naszych absolwentów, przyjmujących uczniów na praktyki. W budynku szkoły posiadamy pracownie specjalistyczne do zajęć teoretycznych oraz do ćwiczeń. Wykorzystując to wszystko, wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska, potrafi bardzo dobrze przygotować uczniów – zarówno w zakresie fachowej wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych – do zdania egzaminów zawodowych oraz w przyszłości do pracy zawodowej przy organizacji, wykonywaniu i kontrolowaniu robót wykończeniowych w budownictwie, a także do podejmowania nauki na wyższych uczelniach technicznych.