konto
Liceum

Profile Liceum Bolechowo

1c / strażacko-ratownicza rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

biologia (obowiązkowy) język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcybiologia
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

Klasa strażacko-ratownicza

  • Klasa strażacko-ratownicza realizuje przedmioty ogólne na poziomie LO.
  • Przedmioty dodatkowe: szkolenie strażackie, szkolenie sprawnościowe  w tym elementy szkolenia strzeleckiego,  doskonalenie umiejętności z zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, doskonalenie umiejętności pływackich oraz zajęcia z samoratownictwa w wodzie.
  • Absolwenci tego kierunku będą przygotowywani do egzaminów do Państwowej Straży Pożarnej, ratownika wodnego oraz do zakresu tematycznego studiów na ratownika medycznego, ponadto przybliżony zostanie zakres służby w formacjach zajmujących się bezpieczeństwem państwa.
  • Klasa dedykowana jest dla uczniów o dobrej sprawności fizycznej, lubiących sport, cechujących się obowiązkowością, odpowiedzialnością.
  • Absolwenci tego oddziału służą w Państwowej Straży Pożarnej, mogą zostać ratownikami medycznymi i wodnymi oraz podjąć studia na kierunkach z ochrony bezpieczeństwa i zdrowia.

1d / ogólna rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

język angielski (obowiązkowy) język polski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcyhistoria
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
112.25128.54173.05
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

Klasa ogólna

  • Przedmioty wiodące to język angielski i język polski.
  • Z tych przedmiotów uczniowie są przygotowani do zdawania matury na poziomie rozszerzonym.
  • Oddział ten jest przewidziany dla osób, które w przyszłości zamierzają studiować filologię polską, filologie obce na uniwersytetach i uczelniach o kierunkach językowych, dziennikarstwo, edytorstwo, językoznawstwo.    
  • Klasa językowa kształtuje wszystkie sprawności językowe (rozumienie ze słuchu, mówienie, zrozumienie tekstu pisanego i pisanie, komunikację językową). 
  • Uczniowie biorą udział w warsztatach filozoficznych.

awpm / policyjna (mundurowa) rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

geografia (obowiązkowy) język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykageografiajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
97.45109.73145.8
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

KLASA POLICYJNA

Policjant to zawód bardzo wymagający i prestiżowy. Ludzie realizujący się w ramach tej służby, cechują się dużą sprawnością w wielu dziedzinach, jednak przede wszystkim powinni cechować się dobrymi walorami osobowościowymi. Człowiek wybierający działania w bezpieczeństwie, musi być gotowy do podejmowania nowych zadań, wyzwań oraz zdobywania nowych doświadczeń.

KIM JEST POLICJANT?

Osoba wykonująca powyższą profesję, zajmuje szczególną pozycję zawodową. Posiada kompetencje związane ze sprawowaniem władzy publicznej. Korzysta na gruncie polskiego prawa karnego ze szczególnej ochrony prawnej, ale jednocześnie podlega szczególnej odpowiedzialności karnej. Jest funkcjonariuszem publicznym.

JAKIE SĄ ZADANIA POLICJANTA?

Policjant służy w formacji, której głównym zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

NAUKA W NASZEJ SZKOLE UMOŻLIWIA: zdobycie wiedzy praktycznej i teoretycznej o omawianych zawodach, poznanie prawdziwych funkcjonariuszy i zaznajomienie się z sprzętem, którym się posługują, nabycie umiejętności posługiwania się wysokiej jakości sprzętem, który jest do dyspozycji  służb w trakcie realizowanych zajęć warsztatowych, nabycie umiejętności z pierwszej pomocy przedlekarskiej i samo ratownictwa w wodzie.

CECHY POLICJANTA:

Powinni charakteryzować się: chęcią ciągłego rozwoju i samokształcenia, odpornością na stres, umiejętnością pracy w grupie, umiejętnością podejmowania decyzji, wysoką sprawnością fizyczną, obowiązkowością, odpowiedzialnością, umiejętnością zachowania się w różnych sytuacjach, zdolnością do działania i podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych.

Służby to także prestiżowy kierunek dla kobiet, które po ukończeniu liceum będą mogły podjąć prace w różnych służbach.

MOŻLIWOŚCI DALSZEGO KSZTAŁCENIA

Pomyślnie ukończenie szkoły i zdany egzamin maturalny, daje szansę kontynuowania nauki na studiach wyższych, na kierunkach bezpieczeństwo publiczne, zdrowotne.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Absolwent naszej szkoły,  kształcący się w  specjalności policyjnej, może starać się o przyjęcie m.in. do: Policji, Służby więziennej czy Straży granicznej, a po ukończeniu 21 lat Straży gminnych lub miejskich oraz Firmach ochroniarskich.

Czynności, które absolwent będzie wykonywał w wybranej służbie, zależeć będą przede wszystkim od skończonych kursów podstawowych i specjalistycznych już w samych służbach. Możliwości zatrudnienia jest bardzo wiele, a ofert na rynku pracy wystarczająco dużo dla każdego Ucznia. Ukończenie liceum o tej specjalności pozwoli lepiej poznać służbę, mundur i przygotować się do pracy, która jest bardzo wymagająca, ale i zaszczytna.

awpm / wojskowa (mundurowa) rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski język niemiecki

Przedmioty rozszerzone:

historia (obowiązkowy) język angielski (obowiązkowy)
Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykahistoriajęzyk obcy
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
93.55109.53150.55
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

KLASA WOJSKOWA (MUNDUROWA)

Żołnierzem zawodowym jest osoba na stałe lub czasowo zaangażowana przez armię do służby (lub współpracy) w siłach zbrojnych państwa i zobowiązana do obrony jego granic. Może nim być zarówno żołnierz niższy rangą, ale i podoficer czy oficer. Kiedyś wybór kariery w wojsku oznaczał związanie się z armią na całe życie, najczęściej tuż po maturze lub jeszcze przed nią. Obecnie do wojska trafia się jednak inaczej: absolwenci studiów cywilnych przychodzą do armii, żeby znaleźć tam stabilizację i możliwości rozwoju.

Armia nieustannie cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym i prestiżem. Dobrze wykształcony wojskowy jest dziś cenionym współpracownikiem w wielu firmach, np.: jako specjalista ochrony, informatyk czy lekarz. Kandydatów do armii przyciąga wiele czynników. Najważniejsze z nich to: stabilizacja życiowa, przywileje socjalne, pewność awansu, kontakt z najnowszą technologią. Przyszłych oficerów może czekać nawet kariera międzynarodowa (NATO, misje pokojowe).

JAKIE SĄ ZADANIA ŻOŁNIERZA?

Żołnierz to osoba wykonująca zadania bojowe także poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania (operacja reagowania kryzysowego). Żołnierz pełni ważne role nie tylko w czasach konfliktów i wojen. W czasie pokoju żołnierze trzymają warty przy obiektach o szczególnym znaczeniu, pomagają cywilom dotkniętym klęskami żywiołowymi czy katastrofami (np. powodziami, wielkimi pożarami). Specjalistyczne formacje przydają się także do innych zadań, np.: wojska inżynieryjne budują mosty i drogi, a saperzy rozbrajają niewybuchy i wysadzają domy przeznaczone do rozbiórki.

NAUKA W NASZEJ SZKOLE UMOŻLIWIA: zdobycie wiedzy praktycznej i teoretycznej w zawodzie, poznanie prawdziwych żołnierzy i zaznajomienie się ze sprzętem, którym się posługują, nabycie umiejętności praktycznych w trakcie szkolenia strzeleckiego, bojowego, sprawnościowego oraz nabycie umiejętności z pierwszej pomocy przedlekarskiej i samoratownictwa w wodzie.

CECHY ŻOŁNIERZA

Żołnierz musi być zdrowym i zdyscyplinowanym obywatelem przygotowanym do uprawiania zawodu, który jest służbą, a więc wymaga więcej zaangażowania niż inne zajęcia. Bardzo ważna jest kondycja fizyczna, gdyż w wojsku sprawność jest bardzo ważnym elementem. Ponadto powinien się wyróżniać cechami przywódczymi, umieć podejmować szybkie decyzje, przyjmować i egzekwować rozkazy. Ważną cechą żołnierza jest posłuszeństwo oraz wykonywanie rozkazów. W toku nauki w szkołach wojskowych z reguły bardzo szybko weryfikowane są cechy, które określają przydatność do zawodu żołnierza. Oprócz tego ważna jest wiedza żołnierza, który wraz z postępem technicznym ma do czynienia z coraz nowszymi urządzeniami i technologiami. Obecnie wiedza – najczęściej techniczna - jest nie mniej ważna niż wyszkolenie umiejętności czysto fizycznych. Bardzo ważna jest też dobra znajomość języków obcych. Bez niej nie ma możliwości rozwoju kariery międzynarodowej.

Służba wojskowa to także prestiżowy kierunek dla kobiet, które po ukończeniu liceum będą mogły podjąć prace w wojsku.

MOŻLIWOŚCI DALSZEGO KSZTAŁCENIA I ZATRUDNIENIA

Droga do pracy w wojsku zależy od korpusu służby. Korpus oficerów wymaga wykształcenia wyższego, korpus chorążych - wykształcenia średniego, a korpus podoficerów - ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej. Aby zostać oficerem służby kontraktowej, trzeba mieć zawód, który będzie potrzebny wojsku. Obecnie do takich zawodów zalicza się m. in.: informatyków.

Absolwent naszej szkoły - kandydaci na żołnierzy zawodowych mają cztery uczelnie wojskowe do wyboru: Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu. Na każdą z uczelni bardzo trudno się dostać, gdyż ze względu na prestiż cieszą się bardzo dużą popularnością oraz obowiązują na nich surowe egzaminy.

W Polsce jedynym pracodawcą żołnierza może być Wojsko Polskie. W zależności od posiadanego wykształcenia jest kilka dróg rozwoju kariery. Pierwsza to zatrudnienie w wojsku, które jest gwarantowane już w momencie podjęcia nauki. A druga to ukończenie uczelni cywilnej i staranie się o przyjęcie do służby zawodowej lub kontraktowej. Absolwenci szkół wojskowych kierowani są zwykle do pracy w jednostkach wojskowych na stanowiska dowódczo-techniczne i techniczne, w szkolnictwie wojskowym czy w wojskowych placówkach naukowo-badawczych.