konto
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara

Profile Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara Krosno

1 K / Kucharz rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski

Przedmioty rozszerzone:

Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykabiologiachemiageografiajęzyk obcyplastykatechnikabiologiachemiageografiajęzyk obcyplastykatechnika
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
56.6582.76111.9
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

KUCHARZ

 

W trakcie nauki uczeń zdobywa umiejętności:

  • przygotowywania i dekoracji potraw oraz napojów,
  • stosowania receptur gastronomicznych,
  • układania i oceny jadłospisów,
  • organizacji imprez okolicznościowych i usług cateringowych,
  • współpracy w zespole,
  • obsługi specjalistycznych programów komputerowych,
  • prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
  • planowania i kalkulowania kosztów produkcji,
  • wykorzystywania nowoczesnych urządzeń gastronomicznych do przygotowywania i serwowania potraw.

Innowacja:

KREATYWNY GASTRONOM 

Uczniowie w czasie zajęć uczą się:

  • najnowszych trendów sztuki kelnerskiej,
  • właściwej postawy w pracy kelnera,
  • umiejętności prawidłowej obsługi gościa,
  • zasad obsługi zgodnie z protokołem dyplomatycznym,
  • skutecznych narzędzi sprzedaży kelnerskiej,
  • wiedzy towaroznawczej o napojach alkoholowych i bezalkoholowych, 
  • miksologii, 
  • metod komponowania koktajli poprzez wykonywanie ćwiczeń praktycznych,
  • wiedzy towaroznawczej o kawie,
  • działania i obsługi ekspresu ciśnieniowego, 
  • umiejętności spieniania mleka, 
  • sporządzania kawy i sposobów ich podawania,
  • sztuki latte art,
  • nowych trendów sztuki baristycznej.

Szkoła organizuje ponadto kursy doskonalące umiejętności zawodowe: zdobnictwo cukiernicze, barmański, baristyczny oraz kelnerski, które pozwalają uczniom zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe poświadczone zaświadczeniem o ich ukończeniu. 

 

Wszystkie podjęte działania gwarantują uczniom wysoki poziom kształcenia i zwiększają możliwość znalezienia zatrudnienia. Współczesna gastronomia jest branżą ciągle rozwijającą się i oczekującą od pracowników szerokiego wachlarza umiejętności. Jest to szczególnie istotne w mniejszych zakładach gastronomicznych, gdzie od pracownika wymaga się szerokiego zakresu kwalifikacji. Innowacja zapewnia zdobycie wiadomości i przygotowania zawodowego wychodzących poza ramy obowiązującego programu nauczania.

 

Zajęcia praktyczne organizuje szkoła we własnych pracowniach szkolnych, a także restauracjach i innych placówkach gastronomicznych na terenie miasta pod kierunkiem nauczyciela.

 

Możliwości zatrudnienia ucznia kształcącego się w zawodzie kucharz w: restauracjach, barach, kawiarniach oraz zakładach żywienia zbiorowego - stołówkach, sanatoriach, internatach, pensjonatach, szpitalach itp. Ponadto może prowadzić własną działalność gospodarczą związaną z branżą gastronomiczną.

 

Po zakończeniu 3-letniej nauki uczeń szkoły branżowej przystępuje do egzaminu zawodowego z kwalifikacji HGT.02 Przygotowanie i wydawanie dań i  otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie kucharz.

 

Absolwent branżowej szkoły I stopnia może kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia.

 

Obowiązuje zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w zawodzie kucharz. Skierowanie na bezpłatne badanie lekarskie będzie wydane w naszej szkole po opublikowaniu listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia.

W / Wielozawodowa (m) rok: 2024/2025

Języki obce: język angielski

Przedmioty rozszerzone:

Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykachemiafizykageografiainformatykajęzyk obcyplastykachemiafizykageografiainformatykajęzyk obcyplastyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
36.5569.44123.1
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

KLASA WIELOZAWODOWA  (PRACOWNIK MŁODOCIANY) skupiać będzie uczniów w różnych zawodach, również rzadko występujących, ale bardzo potrzebnych na rynku pracy np. fotograf,  fryzjer, kelner, cukiernik, elektryk, krawiec, piekarz, stolarz, sprzedawca, ogrodnik, optyk – mechanik, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, blacharz samochodowy, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, murarz-tynkarz, operator urządzeń przemysłu chemicznego, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i innych wg klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego MEN. 

Zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących odbywają się w naszej szkole, natomiast wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych (zgodnie z wybranym kierunkiem kształcenia) uczniowie zdobywają na 4-tygodniowych kursach zawodowych organizowanych w klasie I, II i III przez Centra Kształcenia Zawodowego.

Praktyczna nauka zawodu odbywa się w zakładach pracy w rzeczywistych warunkach pracy dających rzetelne przygotowanie zawodowe. Uczniowie branżowej szkoły I stopnia mogą być zatrudniani w wybranych przez siebie zakładach pracy na podstawie indywidualnych umów o pracę, w celu przygotowania zawodowego i otrzymują status pracownika młodocianego. 
W związku z tym przysługują im uprawnienia pracownicze takie jak: wynagrodzenie za pracę (wielkość określona odrębnymi przepisami), opłacanie składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, wliczanie okresu zatrudnienia do stażu pracy, zasiłek chorobowy za zwolnienia lekarskie, prawo do urlopu wypoczynkowego.

Pośrednikiem w organizowaniu zajęć praktycznych w firmach będzie 9-10 Hufiec Pracy w Krośnie. Ponadto uczniowie mają możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji zawodowych przydatnych na rynku pracy m.in. florysta, spawacz MAG i TIG, operator wózków widłowych, operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, operator koparko-ładowarki, obsługa kas fiskalnych. Kursy są w całości finansowane przez OHP.

 

 

Po zakończeniu 3-letniej nauki uczeń szkoły branżowej może przystąpić do egzaminu zawodowego przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie i otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe lub do egzaminu w Cechu Rzemiosł Różnych i otrzymać tytuł czeladnika.

 

Absolwent branżowej szkoły I stopnia może kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia.

Wymagane jest zaświadczenie od pracodawcy o przyjęciu na praktyczną naukę zawodu – druk do pobrania w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej szkoły.

 

Dostępne zawody:

Blacharz samochodowy

 Cukiernik

 Elektryk

 Fotograf

 Fryzjer

 Kelner

 Krawiec

 Mechanik pojazdów samochodowych

 Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

 Murarz-tynkarz

 Ogrodnik

 Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych

 Operator urządzeń przemysłu chemicznego

 Optyk-mechanik

 Piekarz

 Sprzedawca

 Stolarz

 Ślusarz