konto
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 9

Profile Branżowa Szkoła I Stopnia nr 9 Częstochowa

1d [O] / Drukarz offsetowy (ang) rok: 2023/2024

Języki obce: język angielski

Przedmioty rozszerzone:

Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcyinformatyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
69.669.669.6
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

DRUKARZ

Drukarz zajmuje się obsługą wszystkich maszyn i urządzeń używanych w procesie drukowania. Do obowiązków drukarza należą, m.in.:

  • przygotowanie do druku (w zależności od techniki druku),
  • nadzór nad procesem drukowania,
  • obsługa maszyn związanych z procesem produkcji (dobór parametrów druku).

Drukarz może być zatrudniony we wszelkiego typu drukarniach, wydawnictwach oraz zakładach poligraficznych, także tych, które  zajmują się drukiem artystycznym.

1m [O] / Mechatronik (ang) rok: 2023/2024

Języki obce: język angielski

Przedmioty rozszerzone:

Przedmioty punktowane
pierwszy:drugi:trzeci:czwarty:
język polskimatematykajęzyk obcyinformatyka
Punkty w roku 2023/2024
minimalneśredniemaksymalne
56.967.2384.65
Obliczanie punktówOblicz Punkty
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -

Opis:

ZAWÓD MECHATRONIK

Mechatronik - to zawód ściśle powiązany z nowoczesną technologią. W zakresie jego obowiązków znajduje się projektowanie, wytwarzanie i obsługiwanie zespołów maszyn, urządzeń mechanicznych i linii produkcyjnych. Zakres obowiązków może być różny, w zależności od stanowiska i miejsca pracy. Do przykładowych zadań należy: Dobieranie elementów podzespołów, modułów, wskaźników i połączeń do urządzeń i systemów mechatronicznych Ustalanie niezbędnych parametrów Opracowywanie procesów technologicznych produkcji urządzeń i układów mechatronicznych Instalowanie i weryfikowanie oprogramowań sterujących Wykonywanie podstawowych napraw i regulacji Mierzenie wielkości elektrycznych i nieelektrycznych oraz interpretowanie ich wyników.

Mechatronika = mechanika + elektronika. Czy tylko?

Dla przeciętnego, nie tylko młodego człowieka, mechatronika to pojęcie niezbyt zrozumiałe, jednym słowem „kosmos"! Zainteresowani tematem wiedzą, że z urządzeniami skonstruowanymi przez mechatroników spotykamy się na co dzień właściwie w każdym miejscu, zarówno w domu (np. automatycznie otwierana brama garażowa), w sklepie (np. taśma transportowa przy kasie), na drodze (np. sygnalizacja świetlna), w zakładzie pracy (np. linia produkcyjna).

Słowo „mechatronika" jest połączeniem słów mechanika i elektronika. Tak więc urządzenie mechatroniczne to urządzenie, które zbudowane jest mechanicznie, sterowane i zarządzane elektronicznie za pomocą specjalistycznego oprogramowania i komputera. 

Jeśli chcesz zostać mechatronikiem, powinieneś mieć umysł ścisły i „smykałkę" do nowych technologii. Niezbędne są też: wyobraźnia przestrzenna, pomysłowość, umiejętność analitycznego i koncepcyjnego myślenia. Ważna jest otwartość na wiedzę z różnych dziedzin nauki, dotyczącą szczególnie mechaniki, elektroniki, sterowania i oprogramowania. Przyda ci się również umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów międzyludzkich – jest bardzo ważna w pracy zespołowej.

Mechatronik jest specjalistą doskonale znającym najbardziej nowoczesne dziedziny wiedzy, do których należy XXI wiek. Mechatronik orientuje się w rozwiązaniach, jakie proponują elektronika, automatyka czy informatyka, potrafi je zastosować w praktyce. Można postawić tezę: w Polsce nie ma bezrobotnych mechatroników!