konto
Społeczne Liceum Ogólnokształcące

Społeczne Liceum Ogólnokształcące Wiry

Społeczne Liceum Ogólnokształcące

Rodzaj:liceum / niepubliczna

Strona:Przejdź na stronę szkoły

e-mail:szkola@waldorfska.org

Tel.:513-917-676

Adres:ul. Szreniawska 6, 62-051 Wiry

Języki: język angielski język niemiecki

Nasze liceum nie jest typową szkołą średnią. Realizujemy podstawę programową, przygotowując młodego człowieka do zdania matury i pójścia na studia, ale staramy się ze wszystkich sił uniknąć pułapek, jakie zastawia współczesny system edukacji: edukacyjnej rutyny, popadania w schematy, uprzedmiotawiania uczennicy/ucznia i „przykrawania” jej/go zgodnie z oczekiwaniami. Bardziej niż średnia ocen czy wyniki egzaminu ósmoklasisty interesuje nas osobowość naszych podopiecznych, ich zainteresowania, sposób patrzenia na świat... Nasi pedagodzy postępują w myśl zasady „Edukacja to relacja” - uczennice i uczniowie nigdy nie są dla nich numerkami w dzienniku.

Do naszego liceum zapraszamy wszystkich, którzy cenią sobie pracę w małych grupach, lubią indywidualne podejście, są wrażliwi na problemy współczesnego świata, mają artystyczne dusze i nie potrafią odnaleźć się w sieci nakazów i zakazów, jakimi operuje szkoła systemowa.

Obecnie nasze liceum liczy trzy klasy, po jednej w każdym roczniku:

 • Klasa III o profilu językowo-artystycznym, z rozszerzonym językiem polskim, językiem angielskim oraz historią sztuki (przyjmujemy uczniów po szkole podstawowej),
 • Klasa II o profilu ekologicznym, z rozszerzonym językiem polskim oraz biologią.
 • Klasa I o profilu komunikacja i nowe media, z rozszerzonym językiem polskim, filozofią z elementami socjologii i psychologii oraz oraz od klasy drugiej wybranego trzeciego przedmiotu (przy min. 3 osobach w grupie),

Języki obce to angielski oraz niemiecki.

Dodatkowo naszym uczennicom i uczniom oferujemy:

 • warsztaty z praktykami (malarstwo, rysunek, stolarstwo artystyczne, z multimedia, dziennikarstwo, emisja głosu, autoprezentacja itd.),
 • warsztaty aktorskie i dziennikarskie,
 • muzykę, chór i orkiestrę (dla uczniów grających na instrumencie muzycznym),
 • wszechstronną edukację artystyczną,
 • interdyscyplinarne podejście do edukacji z tutoringiem,
 • realizację zajęć zarówno w sposób tradycyjny, jak i metodą projektu.

Dla każdej klasy przeznaczone jest minimum 15 godzin działalności pozaprogramowej, warsztatowej itd.

Nasza szkoła jest:

 • kameralna – od 5 do 15 osób w klasie,
 • otwarta i różnorodna,
 • wspierająca – uczniowie z trudnościami w nauce mogą liczyć na zajęcia wyrównawcze, nauczyciela wspomagającego itp.,
 • nastawiona na wszechstronny rozwój,
 • angażująca i integrująca społeczność uczniów i nauczycieli.

Nauczyciele ściśle współpracują ze sobą po to, by dopasować tempo i tematykę zajęć do specyfiki każdej klasy. Co tydzień odbywają się zebrania - kolegia nauczycielskie, podczas których na bieżąco omawiane są wszystkie kwestie dydaktyczne oraz pedagogiczne.

Czego możesz się spodziewać?

Zajęcia zaczynają się przed godziną dziewiątą. Plan lekcji jest tradycyjny, z dużym naciskiem na „blokowanie”, czyli łączenie ze sobą jednostek lekcyjnych po dwie, a nawet trzy godziny, tak, aby młodzież mogła w pełni zaangażować się w poznanie określonego przedziału materiału. W szkole nie ma dzwonków. Liceum, szkoła podstawowa i niewielkie przedszkole znajdują się w jednym budynku, a uczennice i uczniowie znajdujący się na różnych poziomach edukacji nie są od siebie izolowani – wprost przeciwnie, często starsze klasy proszone są o pomoc młodszym, dzięki czemu młodzież uczy się praktycznego funkcjonowania w różnorodnej i złożonej grupie, rozwijając empatię oraz wyrabiając w sobie poczucie odpowiedzialności za innych.

Dzięki niewielkim klasom nauczyciele doskonale poznają osoby doń uczęszczające, mają zatem możliwość dostosować swoje metody pracy do ich indywidualnych potrzeb i możliwości, starając się dać wszystkim możliwie dużą przestrzeń do samorealizacji i rozwoju własnych zainteresowań. W toku pracy z młodym człowiekiem bardzo ważne są dla nas jego podejście i zaangażowanie oraz wysiłek włożony w proces uczenia się. Wystawiamy oceny, ale nie pełnią one roli wartościującej – traktujemy je po prostu jako informacje, mówiące o tym, co uczennica/uczeń już umie, a czego jeszcze musi się nauczyć. Zainteresowani mogą zawsze otrzymać wyczerpującą informację zwrotną od nauczyciela, który na bieżąco omawia z podopiecznymi ich postępy. Pod koniec każdego semestru uczennica/uczeń otrzymuje świadectwo opisowe, w którym nauczyciel szczegółowo analizuje jej/jego postawę i osiągnięcia.

W naszym liceum pamiętamy, że człowiek jest jedną całością, a elementy takie jak intelekt, pamięć, emocje czy spostrzegawczość nie są włączane i wyłączane za pomocą pstryczka reagującego na szkolny dzwonek. Dlatego edukacja w naszym liceum jest holistyczna - okładamy wszelkich starań, by przekazywana przez nas wiedza tematycznie i emocjonalnie odpowiadała np. bieżącym wydarzeniom angażującym uwagę młodzieży. Nie kierujemy się spisem treści w podręczniku, ale na bieżąco reagujemy na panującą w klasie dynamikę, starając się zaangażować nie tylko intelekt, ale też emocje.

Nasze liceum jest inspirowane pedagogiką i tradycjami waldorfskimi, dlatego oprócz tradycyjnych lekcji wychowania fizycznego, odbywają się u nas lekcje eurytmii. Jest to opracowana przez Rudolfa Steinera metoda poruszania się w rytm muzyki, która niewtajemniczonym może przypominać zajęcia baletowe dla początkujących lub gimnastykę. Eurytmia sprzyja poznawaniu swojego ciała, uczy wyczucia rytmu, wyrażania emocji, tak w tańcu jak i w zwykłej rozmowie, usprawnia płynność i precyzyjność ruchu, doskonali orientację przestrzenną, która przydaje się w życiu i pracy tak w pracy artystycznej jak i choćby podczas kierowania samochodem.

Dbamy o rozwój intelektualny, społeczny, fizyczny i estetyczny młodego człowieka, a także kształcimy umiejętności praktyczne poprzez naukę stolarstwa, robótek ręcznych, pracy w glinie itp.

Celem nauczania i wychowania jest wspomaganie młodzieży w dążeniu do stania się świadomymi i odpowiedzialnymi dorosłymi.

Rekrutacja

Wymagamy średniej oscylującej w okolicy 4,0 oraz zachowania co najmniej dobrego, najważniejszą rolę odgrywa jednak rozmowa, odbywana z kandydatką/kandydatem, jej/jego rodzicami oraz nauczycielami prowadzącymi rekrutację.

Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego (do pobrania na stronie) i odesłania go na adres szkola@waldorfska.org lub osobistego zawiezienia do sekretariatu szkoły, do zainteresowanych rodziców dzwoni nauczyciel z grupy rekrutacyjnej i umawia się na spotkanie (osobiście lub na Zoomie) - podczas tego spotkania omawiane są wszystkie interesujące obie strony kwestie. Decyzja o przyjęciu ucznia zapada w przeciągu do pięciu dni roboczych po spotkaniu.

Uczennice i uczniowie o szkole

W naszej szkole panuje przyjazna i przede wszystkim otwarta dla wszystkich atmosfera.

Może i nie jesteśmy liczną grupą, ale każdy z nas poprzez rozwijanie swoich pasji, wprowadza coś nowego do naszej szkoły, przez co tworzymy barwną społeczność.

Należy zaznaczyć, że nasi nauczyciele są prawdziwymi pasjonatami i dbają o nasze wykształcenie, ale też zachęcają, eksponują nasze mocne strony, wskazując przy tym na to, jak je udoskonalać z każdym kolejnym dniem.

Dzięki wielu ciekawym warsztatom, zajęciom chociażby teatralnym czy z rzeźby, możemy odkrywać nowe, wcześniej nieznane nam pasje, a przede wszystkim rozwijać nasze zdolności, wyobraźnię.

Przez to, że uczniów w naszej szkole nie ma wielu, a klasy są kameralne, między uczniami tworzą się prawdziwe przyjaźnie, a strach przed brakiem akceptacji ze strony innych uczniów, częste zjawisko zauważalne w większych szkołach, u nas niemal nie istnieje.

Profile i Punkty Społeczne Liceum Ogólnokształcące na rok 2023/2024

Opinia o Społeczne Liceum Ogólnokształcące Wiry

0 /5 0 oceniających
Dodaj komentarz Dodaj ocenę
avatar
 • Twoja ocena:
Wystawiając opinie akceptujesz regulamin portalu WaszaEdukacja.pl Skomentuj
avatar

Gość

Liceum tylko z jedną klasą i jednym profilem??? Czy to zupełnie nowa szkoła, która dopiero startuje?

0| 0 • odpowiedź • 13 lipca 2022 o 00:24:33 • zgłoś naruszenie

avatar
Wystawiając opinie akceptujesz regulamin portalu WaszaEdukacja.pl Odpowiedź