Profile Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Opolu Opole
Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Opolu

Profile Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Opolu Opole na rok 2018

1N / Fryzjer

Języki obce

język niemiecki

Przedmioty rozszerzone

Przedmioty punktowane
1:język polski
2:matematyka
3:język angielskijęzyk niemieckiplastyka
4:informatykatechnikawf
Punkty w roku 2017
minimalneśredniemaksymalne
000
Obliczanie punktów
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -
Oblicz Punkty

Fryzjer, zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. W wielu nowoczesnych, ekskluzywnych salonach fryzjerskich mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług takich jak masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych etc.

Zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, aby osiągnąć efekt oczekiwany przez klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych.

Fryzjer zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje takie jak śluby, komunie, sylwester, chrzciny. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę.

Od dobrego fryzjera wymagane są przede wszystkim umiejętności fryzjerskie, a co za tym idzie umiejętności manualne, wyobraźnia, zmysł estetyczny, jak również również wysoka kultura osobista oraz czystość podczas wykonywania pracy. Ważne jest również aby fryzjer szanował decyzje klienta i słuchał jego wskazówek i życzeń.

Miejscem pracy fryzjera mogą być nie tylko salony fryzjerskie, ale także miejsca, gdzie potrzebny jest specjalista od stylizacji włosów, czyli teatry, plan zdjęciowy, telewizja, studia fotograficzne.

1W / Wielozawodowa

Języki obce

język niemiecki

Przedmioty rozszerzone

Przedmioty punktowane
1:język polski
2:matematyka
3:język angielskijęzyk niemieckiplastyka
4:informatykatechnikawf
Punkty w roku 2017
minimalneśredniemaksymalne
000
Obliczanie punktów
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -
Oblicz Punkty

Drukarz – absolwent kształcący się w zawodzie drukarz może podjąć pracę w: wydawnictwach, drukarniach, działach poligraficznych, zakładach prowadzących usługi poligraficzne, firmach rzemieślniczych, dużych instytucjach - np. w wyższych uczelniach, szkołach, urzędach, zakładach przemysłowych itd., może prowadzić własną działalność gospodarczą.

Wszystkim uczniom zapewniamy praktykę zawodową i możliwość zatrudnienia w renomowanych zakładach po ukończeniu szkoły.

Cieśla - zawód związany jest z obróbką drewna i polega na wykonywaniu elementów konstrukcji, części wyposażenia oraz detali z drewna, trwale związanych z obiektem działania (budynek, budowla, okręt).

W pracy cieśla wykorzystuje zestaw narzędzi ciesielskich, wykonując w przygotowanym materiale odpowiednie połączenia. Do prac ciesielskich niezbędna jest znajomość czytania rysunków technicznych.

Absolwent może uzyskać zatrudnienie w zakładach remontowo–budowlanych, przedsiębiorstwach przemysłu meblarskiego, stolarki budowlanej, produkcji tworzyw drzewnych, opakowań i galanterii drzewnej, może prowadzić własną działalność gospodarczą.

KIM JEST INTROLIGATOR?

Otóż introligator to osoba, która ma za zadanie profesjonalnie zająć się oprawą materiałów drukowanych. Studenci najczęściej z introligatorem spotykają się gdy chcą oprawić pracę licencjacką, magisterską, jakieś informacyjne broszury czy inne tego typu materiały. Im większe doświadczenie i umiejętności posiada introligator – tym cenniejszymi materiałami możne się zająć. Profesjonalni introligatorzy oprawiają takie dokumenty, jak np. historyczne publikacje.

Istnieje podział na introligatorów galanteryjnych oraz poligraficznych. Ci pierwsi specjalizują się w zakresie wykonawstwa pudeł i etui na różnego rodzaju publikacje i druki. Introligatorzy poligraficzni natomiast to ci często zatrudniani w dużych zakładach poligraficznych i drukarniach, których praca polega na oprawianiu, łączeniu i umieszczaniu wkładu usztywniającego w publikacjach.

MOŻLIWE STANOWISKA

 • — obsługa urządzeń do obróbki arkuszy,
 • — obsługa urządzeń do obróbki wkładów,
 • — obsługa urządzeń do wykonywania okładek,
 • — obsługa linii potokowych stosowanych w produkcji poligraficznej,
 • — wykonywanie prac introligatorskich galanteryjnych,
 • — wykonywanie prac introligatorskich artystycznych,
 • — wykonywanie prac introligatorskich ręcznych.


DOBRY INTROLIGATOR TO TAKI, KTÓRY…

Przede wszystkim ukończył szkolę zawodową lub technikum kształcące specjalistów w zakresie poligrafii. Zainteresowani, którzy nie ukończyli tego typu szkoły mogą zdobyć wiedze na kursach zawodowych lub w zakładach introligatorskich.

Niezwykle mocno liczą się zdolności manualne oraz oczywiście bardzo dobra znajomość maszyn i urządzeń wykorzystywanych w tego typu zakładach. Współcześnie wymagana jest również znajomość programów komputerowych służących do obróbki graficznej.

DZISIEJSZE BEZROBOCIE, A ZAWÓD INTROLIGATORA…

Możliwości zatrudnienia daje spora ilość zakładów poligraficznych i introligatorskich oraz wydawnictwa, które we własnym zakresie realizują wykonawstwo gotowych publikacji.

Osoby o zawodzie introligatora mogą również założyć własną działalność gospodarczą oferując możliwość drukowania materiałów tekstowych i graficznych oraz ksero.

 

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - uczeń nabywa umiejętności z zakresu:

montowania systemów suchej zabudowy;
wykonywania robót malarskich;
wykonywania robót tapeciarskich;
wykonywania robót posadzkarskich;
wykonywania robót okładzinowych.

Absolwent może uzyskać zatrudnienie w zakładach remontowo-budowlanych, zakładach usług malarskich oraz zakładach rzemieślniczych, może założyć własną działalność gospodarczą.

Na rynku pracy po weryfikacji ofert na popularnych portalach poszukiwani są specjaliści z zakresu prac malarsko–tapeciarskich oraz posadzkarskich

 

Dekarz – rzemieślnik, zajmujący się pokrywaniem i naprawianiem dachów materiałami dekarskimi tj.: dachówkami, blachodachówkami, kamieniem np. łupkiem naturalnym lub strzechą.

Absolwent może uzyskać zatrudnienie w zakładach ogólnobudowlanych i firmach dekarskich, w zakładach produkcji pokryć dachowych i składach budowlanych, może prowadzić własną działalność gospodarczą świadczącą usługi z zakresu robót dekarskich.

Murarz-tynkarz – uczeń nabywa umiejętności zawodowe z zakresu;

 • wykonywania zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych;
 • wykonywania murowanych konstrukcji budowlanych;
 • wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych;
 • wykonywania remontów i rozbiórki murowanych konstrukcji budowlanych;
 • wykonywania napraw tynków wewnętrznych i zewnętrznych.

Absolwent kształcący się w tym zawodzie może podjąć pracę w przedsiębiorstwach budowlanych oraz rzemieślniczych zakładach remontowo–budowlanych, może prowadzić własną działalność gospodarczą.

Stolarz - praca stolarza polega na tworzeniu z różnych rodzajów drewna oraz z materiałów drewnopochodnych przedmiotów codziennego użytku i mebli. Zawód stolarza wymaga dużej wiedzy na temat różnorodnych gatunków drewna, oceny ich jakości, właściwości i przeznaczenia oraz rodzajów połączeń: stałych (na klej) lub rozłącznych (kołkowych, wpustowych) itp.

Stolarz powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i uzdolnienia artystyczne. Musi także umieć dopasować różne rodzaje drewna, oraz trwale połączyć elementy przy pomocy kleju, gwoździ, stalowych śrub.

Absolwent może uzyskać zatrudnienie w przemyśle meblarskim, zakładach stolarskich, pracowniach konserwacji zabytków, może prowadzić własną działalność gospodarcza.

 

Magazynier - to osoba zatrudniona w celu prowadzenia magazynu, która wykonuje lub nadzoruje czynności związane działalnością takiego miejsca – przyjmuje, przechowuje i wydaje produkty, materiały i surowce. 
Może pracować w magazynie handlowym bądź przemysłowym. Do jego zadań należy kontrola jakości i ilości towaru przyjmowanego i wydawanego, rozmieszczanie towarów w magazynie, dokonywanie na bieżąco inwentaryzacji towaru. Magazynier musi dbać o towar, który znajduje się pod jego opieką i chronić go przed pożarem, kradzieżą, zalaniem, szkodnikami, zepsuciem i zniszczeniem. Powinien także pilnować terminów przechowywania np. materiałów, artykułów i utrzymywać czystość w pomieszczeniach magazynowych. 

W pracy magazynier jest szczególnie narażony na upadki z wysokości (drabiny, podesty, półki) lub na śliskiej, nierównej nawierzchni. Tacy pracownicy mogą być również potrąceni przez poruszające się pojazdy, zwłaszcza wózki widłowe lub mogą być uderzeni przez spadające przedmioty.

Ranking Szkół Średnich 2018 już jest!

Sprawdź która szkoła jest najlepsza!

Przejdź do rankingu Zamknij