Profile Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Opolu Opole
Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Opolu

Profile Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Opolu Opole na rok 2018

1N / Fryzjer

Języki obce

język niemiecki

Przedmioty rozszerzone

Przedmioty punktowane
1:język polski
2:matematyka
3:język angielskijęzyk niemieckiplastyka
4:informatykatechnikawf
Punkty w roku 2018
minimalneśredniemaksymalne
41.680.29113.2
Obliczanie punktów
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -
Oblicz Punkty

Fryzjer, zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. W wielu nowoczesnych, ekskluzywnych salonach fryzjerskich mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług takich jak masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych etc.

Zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, aby osiągnąć efekt oczekiwany przez klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych.

Fryzjer zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje takie jak śluby, komunie, sylwester, chrzciny. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę.

Od dobrego fryzjera wymagane są przede wszystkim umiejętności fryzjerskie, a co za tym idzie umiejętności manualne, wyobraźnia, zmysł estetyczny, jak również również wysoka kultura osobista oraz czystość podczas wykonywania pracy. Ważne jest również aby fryzjer szanował decyzje klienta i słuchał jego wskazówek i życzeń.

Miejscem pracy fryzjera mogą być nie tylko salony fryzjerskie, ale także miejsca, gdzie potrzebny jest specjalista od stylizacji włosów, czyli teatry, plan zdjęciowy, telewizja, studia fotograficzne.

1W / Wielozawodowa

Języki obce

język niemiecki

Przedmioty rozszerzone

Przedmioty punktowane
1:język polski
2:matematyka
3:język angielskijęzyk niemieckiplastyka
4:informatykatechnikawf
Punkty w roku 2018
minimalneśredniemaksymalne
60.273.62107.2
Obliczanie punktów
max punkty dodatkowe punktytwoje punkty
2000 -
Oblicz Punkty

Drukarz – absolwent kształcący się w zawodzie drukarz może podjąć pracę w: wydawnictwach, drukarniach, działach poligraficznych, zakładach prowadzących usługi poligraficzne, firmach rzemieślniczych, dużych instytucjach - np. w wyższych uczelniach, szkołach, urzędach, zakładach przemysłowych itd., może prowadzić własną działalność gospodarczą.

Wszystkim uczniom zapewniamy praktykę zawodową i możliwość zatrudnienia w renomowanych zakładach po ukończeniu szkoły.

Cieśla - zawód związany jest z obróbką drewna i polega na wykonywaniu elementów konstrukcji, części wyposażenia oraz detali z drewna, trwale związanych z obiektem działania (budynek, budowla, okręt).

W pracy cieśla wykorzystuje zestaw narzędzi ciesielskich, wykonując w przygotowanym materiale odpowiednie połączenia. Do prac ciesielskich niezbędna jest znajomość czytania rysunków technicznych.

Absolwent może uzyskać zatrudnienie w zakładach remontowo–budowlanych, przedsiębiorstwach przemysłu meblarskiego, stolarki budowlanej, produkcji tworzyw drzewnych, opakowań i galanterii drzewnej, może prowadzić własną działalność gospodarczą.

KIM JEST INTROLIGATOR?

Otóż introligator to osoba, która ma za zadanie profesjonalnie zająć się oprawą materiałów drukowanych. Studenci najczęściej z introligatorem spotykają się gdy chcą oprawić pracę licencjacką, magisterską, jakieś informacyjne broszury czy inne tego typu materiały. Im większe doświadczenie i umiejętności posiada introligator – tym cenniejszymi materiałami możne się zająć. Profesjonalni introligatorzy oprawiają takie dokumenty, jak np. historyczne publikacje.

Istnieje podział na introligatorów galanteryjnych oraz poligraficznych. Ci pierwsi specjalizują się w zakresie wykonawstwa pudeł i etui na różnego rodzaju publikacje i druki. Introligatorzy poligraficzni natomiast to ci często zatrudniani w dużych zakładach poligraficznych i drukarniach, których praca polega na oprawianiu, łączeniu i umieszczaniu wkładu usztywniającego w publikacjach.

MOŻLIWE STANOWISKA

 • — obsługa urządzeń do obróbki arkuszy,
 • — obsługa urządzeń do obróbki wkładów,
 • — obsługa urządzeń do wykonywania okładek,
 • — obsługa linii potokowych stosowanych w produkcji poligraficznej,
 • — wykonywanie prac introligatorskich galanteryjnych,
 • — wykonywanie prac introligatorskich artystycznych,
 • — wykonywanie prac introligatorskich ręcznych.


DOBRY INTROLIGATOR TO TAKI, KTÓRY…

Przede wszystkim ukończył szkolę zawodową lub technikum kształcące specjalistów w zakresie poligrafii. Zainteresowani, którzy nie ukończyli tego typu szkoły mogą zdobyć wiedze na kursach zawodowych lub w zakładach introligatorskich.

Niezwykle mocno liczą się zdolności manualne oraz oczywiście bardzo dobra znajomość maszyn i urządzeń wykorzystywanych w tego typu zakładach. Współcześnie wymagana jest również znajomość programów komputerowych służących do obróbki graficznej.

DZISIEJSZE BEZROBOCIE, A ZAWÓD INTROLIGATORA…

Możliwości zatrudnienia daje spora ilość zakładów poligraficznych i introligatorskich oraz wydawnictwa, które we własnym zakresie realizują wykonawstwo gotowych publikacji.

Osoby o zawodzie introligatora mogą również założyć własną działalność gospodarczą oferując możliwość drukowania materiałów tekstowych i graficznych oraz ksero.

 

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - uczeń nabywa umiejętności z zakresu:

montowania systemów suchej zabudowy;
wykonywania robót malarskich;
wykonywania robót tapeciarskich;
wykonywania robót posadzkarskich;
wykonywania robót okładzinowych.

Absolwent może uzyskać zatrudnienie w zakładach remontowo-budowlanych, zakładach usług malarskich oraz zakładach rzemieślniczych, może założyć własną działalność gospodarczą.

Na rynku pracy po weryfikacji ofert na popularnych portalach poszukiwani są specjaliści z zakresu prac malarsko–tapeciarskich oraz posadzkarskich

 

Dekarz – rzemieślnik, zajmujący się pokrywaniem i naprawianiem dachów materiałami dekarskimi tj.: dachówkami, blachodachówkami, kamieniem np. łupkiem naturalnym lub strzechą.

Absolwent może uzyskać zatrudnienie w zakładach ogólnobudowlanych i firmach dekarskich, w zakładach produkcji pokryć dachowych i składach budowlanych, może prowadzić własną działalność gospodarczą świadczącą usługi z zakresu robót dekarskich.

Murarz-tynkarz – uczeń nabywa umiejętności zawodowe z zakresu;

 • wykonywania zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych;
 • wykonywania murowanych konstrukcji budowlanych;
 • wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych;
 • wykonywania remontów i rozbiórki murowanych konstrukcji budowlanych;
 • wykonywania napraw tynków wewnętrznych i zewnętrznych.

Absolwent kształcący się w tym zawodzie może podjąć pracę w przedsiębiorstwach budowlanych oraz rzemieślniczych zakładach remontowo–budowlanych, może prowadzić własną działalność gospodarczą.

Stolarz - praca stolarza polega na tworzeniu z różnych rodzajów drewna oraz z materiałów drewnopochodnych przedmiotów codziennego użytku i mebli. Zawód stolarza wymaga dużej wiedzy na temat różnorodnych gatunków drewna, oceny ich jakości, właściwości i przeznaczenia oraz rodzajów połączeń: stałych (na klej) lub rozłącznych (kołkowych, wpustowych) itp.

Stolarz powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i uzdolnienia artystyczne. Musi także umieć dopasować różne rodzaje drewna, oraz trwale połączyć elementy przy pomocy kleju, gwoździ, stalowych śrub.

Absolwent może uzyskać zatrudnienie w przemyśle meblarskim, zakładach stolarskich, pracowniach konserwacji zabytków, może prowadzić własną działalność gospodarcza.

 

Magazynier - to osoba zatrudniona w celu prowadzenia magazynu, która wykonuje lub nadzoruje czynności związane działalnością takiego miejsca – przyjmuje, przechowuje i wydaje produkty, materiały i surowce. 
Może pracować w magazynie handlowym bądź przemysłowym. Do jego zadań należy kontrola jakości i ilości towaru przyjmowanego i wydawanego, rozmieszczanie towarów w magazynie, dokonywanie na bieżąco inwentaryzacji towaru. Magazynier musi dbać o towar, który znajduje się pod jego opieką i chronić go przed pożarem, kradzieżą, zalaniem, szkodnikami, zepsuciem i zniszczeniem. Powinien także pilnować terminów przechowywania np. materiałów, artykułów i utrzymywać czystość w pomieszczeniach magazynowych. 

W pracy magazynier jest szczególnie narażony na upadki z wysokości (drabiny, podesty, półki) lub na śliskiej, nierównej nawierzchni. Tacy pracownicy mogą być również potrąceni przez poruszające się pojazdy, zwłaszcza wózki widłowe lub mogą być uderzeni przez spadające przedmioty.