konto

Studiowanie za granicą? Czy warto? Plusy i minusy!

Studiowanie samo w sobie jest zupełnie nowym doświadczeniem, którego w żaden sposób nie można przyrównać do tego z czasów szkoły średniej. Jest to etap, kiedy tak naprawdę wejdziesz w dorosłość i nauczysz się samodzielności. Jest to też najlepsza okazja do tego, aby całkowicie zmienić swoje życie i poznać obcy kraj i kulturę. Studiowanie za granicą ma wiele plusów, jednak nie zawsze są one w stanie zrekompensować minusy.

Plusy studiowania za granicą

1.Kultura

Życie w nowym kraju pozwoli Ci doświadczyć zupełnie innego trybu życia. Możesz spróbować egzotycznych potraw, posłuchać muzyki, o której istnieniu nie miałeś pojęcia, poznać tradycje, wierzenia, obyczaje. Rzeczy, których się teraz nauczysz, pozostaną z Tobą przez całe życie.

2.Nowi przyjaciele

Studiowanie na zagranicznej uczelni oznacza spotkanie z wieloma nowymi ludźmi i możliwość nawiązania przyjaźni. Ponieważ będzie to wyjątkowe doświadczenie, z większym prawdopodobieństwem docenisz znajomości, które teraz stworzysz.

3.Język obcy

Czy jest lepszy sposób na naukę nowego języka niż zanurzenie się w nim całkowicie? Będziesz mieć teraz nieograniczone możliwości do tego, by ćwiczyć rozmowę z rodzimymi użytkownikami języka. Nawet jeśli jesteś wstydliwą osobą, to w pewnym momencie i tak będziesz musiał przełamać barierę i poprosić o bułki w sklepie.

4.Lepsza kariera zawodowa

Nawet roczny wyjazd na studia za granicę pozwoli Ci być bardziej atrakcyjną osobą na rynku pracy. Pracodawcy doceniają młodych, odważnych, wykształconych ludzi. Do tego nie będą mieli wątpliwości, co do Twojej znajomości języka. Dodatkowo na pewno nie raz wygrasz na rozmowie kwalifikacyjnej, opowiadając anegdotę z Twojego wyjazdu.

 

Minusy studiowania za granicą

1.Tęsknota

Możesz być przyzwyczajony do bycia z dala od rodziny, gdy uczysz się na polskiej uczelni, ale bycie w obcym kraju to zupełnie inny poziom tęsknoty. Niemożliwość odwiedzenia domu w każdej chwili może być niezwykle dołująca i potrafi skruszyć nawet tych, którzy najgłośniej krzyczeli o tym, że chcą być daleko od rodzinnego domu.

2.Samotność

Jeśli jesteś typem osoby, która ma trudność w nawiązywaniu nowych kontaktów, to będzie to dla Ciebie traumatyczne wręcz przeżycie, kiedy będziesz musiał zabiegać o przyjaciół w obcym języku. Studia to nie tylko nauka, ale również rozwijanie umiejętności społecznych, więc całkowita izolacja i skupienie się wyłącznie na przyswajaniu wiedzy nie jest dla Ciebie dobre.

3.Koszty

Czesne na zagranicznych uczelniach wyższych może być horrendalnie wysokie. Jeśli jednak nawet otrzymasz stypendium, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje niewiele krajów, w których koszty utrzymania się są niższe niż w Polsce. Nawet jeśli będziesz pilnować swojego budżetu, to zapewne po miesiącu zauważysz, na ile rzeczy Ci jeszcze brakuje. Można to jednak przekuć w plus, bo będziesz zmuszony iść do pracy, a tam poznasz nowych ludzi, zasady czy specjalistyczne słownictwo.

Opinie

5 /5 2 oceniających
Dodaj komentarz Dodaj ocenę
avatar
  • Twoja ocena:
Wystawiając opinie akceptujesz regulamin portalu WaszaEdukacja.pl Skomentuj