Jak radzić sobie ze stresem przed ważnym egzaminem?

Dla niektórych uczniów egzaminy mogą być proste – sprawdzanie swojej wiedzy jest dla nich naturalne i nie odczuwają oni żadnej presji. Jednak zdecydowana większość musi walczyć z ogromnym stresem, któremu towarzyszą nie tylko spocone dłonie i palpitacje serca, ale również zaniki pamięci czy ciągła chęć płaczu. Oto kilka przydatnych wskazówek, które mogą pomóc ukoić nerwy i pozwolą na złapanie większego dystansu do egzaminów.

1. Rób regularne przerwy i planuj swoją rozrywkę

Nawet w czasie najintensywniejszej nauki musisz umieć zrobić sobie chwilę przerwy. Jednak przed ważnym egzaminem warto postawić na rozrywkę, która zdecydowanie oderwie Cię od książek i pozwoli odpocząć psychicznie i fizycznie. Może być to wyjście do kina na długo wyczekiwany przez Ciebie film, kolacja z przyjaciółmi, udział w koncercie. Niech to będzie coś, co sprawi, że zabierzesz się do nauki z nową energią i odświeżonym podejściem.

2. Ćwicz i spędzaj czas na zewnątrz

Z pewnością jedną z najbardziej frustrujących rzeczy w sezonie egzaminacyjnym jest to, że wydaje się, że wszystko jest ciekawsze od siedzenia przy biurku. Wykorzystaj więc to na swoją korzyść i idź na spacer lub pobiegaj, udaj się na siłownię lub basen. Nie tylko „uciekniesz” dzięki temu od książek, ale również poprawisz swój nastrój i zmniejszysz odczuwanie stresu. Dodatkowo nawet 5 minut ćwiczeń pozwala dotlenić mózg, przez co łatwiej będzie Ci przyswajać wiedzę.

3. Nie (zawsze) słuchaj innych

Wspólna nauka i omawianie tematów z innymi uczniami są często bardzo dobrym sposobem na naukę, jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma nieomylnych osób. Niekiedy ktoś mógł zrozumieć coś inaczej niż Ty, przez co zaczniesz się stresować i porównywać swoją wiedzę. Jest to blokujące doświadczenie, a jeśli wszyscy są tak samo poddenerwowani, to może dojść do nieprzyjemnych kłótni, a te są ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz przed egzaminem.

Jeśli masz już sprawdzony i efektywny sposób na naukę, to nie słuchaj też tych, którzy próbują narzucić Ci inne metody. Często zachowują się tak rodzice lub osoby starsze, które działają w dobrej wierze.

Co jeszcze możesz zrobić, by zmniejszyć stres przed egzaminem?

Ranking Szkół Średnich 2018
Wyszukiwarka Kierunków Studiów