Jak przygotować się do matury?

Jak przygotować się do matury?

Matura jawi się uczniom jako coś mistycznego i przerażającego zarazem. Wszyscy chcieliby jej uniknąć, jednak niestety musi istnieć jednolity sposób oceniania, dzięki któremu działa system rekrutacji na uczelniach, a Ty możesz zobaczyć, jaka naprawdę jest Twoja wiedza. Jednak jak przygotować się do matury, by nie spędzać całego wolnego czasu na nauce i nie oszaleć ze stresu?

Zapomnij o zakuwaniu

Zapamiętanie kilkunastu stron notatek w jeden wieczór jest możliwe. Jednak, aby „zakuć” cały materiał potrzebny do zdania matury, potrzebowałbyś co najmniej 10 lat. Zmień więc metodę uczenia i pracuj z przerwami. Nauka w odstępach 20-30 minut i dawanie sobie 5-10 minut przerwy między nimi, jest bardziej korzystne, niż wielogodzinne, monotonne wkuwanie.

Ruszaj się

Badania dowodzą, że 20 minut ćwiczeń może poprawić Twoją pamięć. Niezależnie od tego, czy tańczysz, biegasz, chodzisz – ruch zwiększa Twój poziom energii i obniża stres. Zyskujesz więc trzy bardzo istotne rzeczy – szybciej przyswajasz wiedzę, pozostaje ona z Tobą na dłużej, a dodatkowo nie przejmujesz się aż tak bardzo zbliżającą maturą.

Zadbaj o miejsca do nauki

Każdy ma inne preferencje – jedni świetnie czują w zagraconych pomieszczeniach, drugich bałagan irytuje i nie mogą skupić się na nauce. Tak naprawdę, naukowcy udowodnili, że najlepiej uczyć się… w dwóch zupełnie różnych miejscach!  Możesz więc przeczytać kilka rozdziałów książki w swoim pokoju, a następnie wyjść do biblioteki lub do parku, aby powtórzyć sobie materiał. Mózg tworzy subtelne powiązania między tym, o czym się uczysz, a otoczeniem. Jeśli więc dasz mu więcej bodźców i możliwości, to na pewno je wykorzysta do ugruntowania Twojej wiedzy.

 

Racjonalnie zarządzaj czasem

Zabieranie się za nauki do matury pod koniec kwietnia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wkuwanie powoduje lęk, który obniża Twoją zdolność zatrzymywania informacji. Tworząc zrównoważony harmonogram pracy, będziesz w stanie nauczyć się materiału bez potrzeby zarywania nocek – co swoją drogą nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie starczyło Ci czasu, na przerobienie jakiegoś rozdziału, to trudno. Lepiej porządnie się wyspać, niż wbijać sobie do głowy informacje, które i tak rano już z niej ulecą. Jedna nieprzespana noc pogarsza rozumowanie i pamięć przez kolejne cztery dni. Mała wskazówka: odśwież sobie najtrudniejszy materiał tuż przed pójściem spać na noc przed maturą – to pozwoli Ci podświadomie usystematyzować wiedzę.

Nie rozpraszaj się

Spędzasz nad książką godzinę, ale nie jesteś w stanie przypomnieć sobie żadnej informacji, którą w tym czasie przeczytałeś. Cóż, całkiem możliwe, że winny jest temu Twój telefon, laptop, tablet, telewizja, radio. Badania pokazują, że chociaż wielu nastolatków woli uczyć się słuchając muzyki, wysyłać SMS-y lub oglądając ulubiony serial, to jednak w żaden sposób nie przekłada się to na zapamiętywanie. Schowaj więc wszystkie elektroniczne gadżety – ze znajomymi poplotkujesz, kiedy już zdasz maturę.