konto

Jak przygotować się do egzaminu lub sprawdzianu?

Testy sprawdzające są nieodłącznym elementem edukacji na każdym etapie. Niezależnie od tego, czy dotyczą one uczniów podstawówki lub studentów, to zawsze są dość stresującym doświadczeniem. Na szczęście do egzaminów i sprawdzianów można się efektywnie przygotować… i to bez poświęcania wielu godzin na naukę. Jak to zrobić?

 

          •          Bądź na bieżąco

Jeśli regularnie uczęszczasz na zajęcia, często zaglądasz do książek i robisz sumiennie notatki, nauka może być procesem stosunkowo bezbolesnym. Pamiętaj o systematycznym sprawdzaniu i rozszerzaniu notatek z zajęć przez cały semestr. Tematy różnych przedmiotów szkolnych często się zazębiają i stanowią spójną całość, którą łatwiej będzie Ci opanować.

 

            •          Nie wkuwaj do ostatniej chwili

Spróbuj uczyć się przez 60-90 minut dziennie przez tydzień poprzedzający egzamin. Całonocne zakuwanie nie daje tak owocnych rezultatów, a dodatkowo sprawia, że o wszystkim zapomnisz tuż po sprawdzianie. A ta wiedza na pewno Ci się kiedyś przyda – chociażby na końcowych egzaminach.

 

            •          Wykonaj próbny test

Jeśli wykonasz próbny test na 3-4 dni przed egzaminem, będziesz wiedzieć, które zagadnienia sprawiają Ci szczególną trudność. Dzięki temu lepiej zaplanujesz harmonogram nauki i poświęcisz swój czas na te rozdziały, które wymagają nadrobienia. Po wstępnej nauce możesz też poprosić rodziców lub przyjaciół z klasy, aby przeprowadzili ustny quiz oparty na pojęciach z podręcznika lub z notatek. Taka forma nauki jest nie tylko skuteczna, ale też zabawna i relaksująca.

 

            •          Zbierz wszystkie potrzebne materiały

Kilka dni przed egzaminem przyjrzyj się swoim notatkom i książkom. Być może brakuje w nich istotnych informacji, o których wspominał profesor. Porównaj swoje materiały z tymi, które posiadają znajomi. Skseruj lub przepisz zapiski z zajęć, na których Cię nie było – to da Ci pewność, że w momencie, w którym usiądziesz do nauki, całą potrzebą wiedzę będziesz miał tuż pod ręką. Dodatkowo takie rozwiązanie da Ci czas na to, aby te najtrudniejsze kwestie przedyskutować jeszcze raz z nauczycielem lub profesorem. 

 

            •          Poszukaj ludzi do wspólnej nauki

Nie jest to opcja dla każdego, gdyż wiele osób woli uczyć się samotnie, jednak dla części uczniów nie ma lepszego sposobu na szybsze przyswajanie wiedzy. Sesja grupowa to idealny czas na przeglądanie i porównywanie notatek, zadawanie sobie nawzajem pytań, dzielenie się pomysłami, omawianie nadchodzącego egzaminu i trudnych pojęć. Należy jednak zadbać o to, aby każdy uczestnik takiego spotkania podchodził do niego poważnie, a nie traktował tylko jak możliwość plotkowania ze znajomymi.

 

            •          Staraj się wykorzystać wiedzę w codziennym życiu

W przypadku niektórych przedmiotów szkolnych czy zajęć może być to trudne, ale niezależnie od tematu, postaraj się zrozumieć, dlaczego tak właściwie uczysz się konkretnych rzeczy. Przełożenie trudnych książkowych zagadnień na rzeczywisty grunt może zmienić nieprzyjemny proces nauki w naprawdę ekscytujące wydarzenie. Zastanów się, w jaki sposób tematy lekcji odnoszą się do Twoich zainteresowań, problemów społecznych lub różnych doświadczeń z życia Twoich bliskich.

Opinie

0 /5 0 oceniających
Dodaj komentarz Dodaj ocenę
avatar
  • Twoja ocena:
Wystawiając opinie akceptujesz regulamin portalu WaszaEdukacja.pl Skomentuj