Egzamin maturalny 2017 - język polski

Egzamin maturalny 2017 - język polski

Właśnie zakończył się długi weekend majowy tak więc czas na rozpoczęcie egzaminów maturalnych. Już dziś na terenie całego kraju, równo o godzinie 9:00 maturzyści otrzymali swoje arkusze egzaminacyjne i rozpoczęli rozwiązywać tym samym obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Do egzaminy podeszło ok. 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Egzamin dojrzałości to szereg różnych zadań, których celem jest sprawdzenie wielu umiejętności uczniów. W jednym z zadań należało rozważyć oraz zapisać swoje przemyślenia dotyczące tematu „Praca - pasja czy obowiązek?”. Maturzyści w swej wypowiedzi opierać się mieli na fragmencie tekstu „Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego.

Abiturientom przyszło się również zmierzyć z utworem "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego. Tekst ten należało zinterpretować według własnych przemyśleń. Egzamin maturalny to również zbiór pytań, na które należało odpowiedzieć opierając się na tekście o wymieraniu języków. Był również tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie, jaką przyniosło mu dzieło "Quo Vadis”, a także fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

O godzinie 14:00 uczniowie, którzy wcześniej zdeklarowali chęć uczestnictwa, przystąpili do egzaminu z części rozszerzonej.

Poniżej arkusza maturalny z języka polskiego podstawowego wraz z nieoficjalnymi odpowiedziami.