5 sposobów na lepszą naukę

5 sposobów na lepszą naukę

Nie odkryto jeszcze sposobu na przedłużenie doby, dlatego najlepsze, co możesz zrobić, to efektywnie wykorzystywać czas. Jeśli jesteś jedną z osób, która potrzebuje wielu godzin na naukę kilku stron materiału i zawsze z zazdrością słuchasz tych, którym to samo zadanie zajęło tylko 15 minut, to poniższe wskazówki są dla Ciebie!

 

1.Przejrzyj te same informacje w różnych miejscach

Istnieją dowody, które sugerują, że jesteśmy w stanie lepiej zapamiętywać informacje, czytając o nich w różnych lokalizacjach. Kiedy dowiadujemy się o czymś, to nasz mózg automatycznie szuka połączenia nowej wiedzy z otoczeniem. Na przykład, jeśli uczysz się w kawiarni, możesz skojarzyć pewien zapamiętany fakt z aktualnie odtwarzanym utworem lub smakiem latte, które pijesz. Im więcej takich powiązań stworzysz, tym pewniejsza będzie ta wiedza. Jest to świetny sposób na uniknięcie wielogodzinnego „wkuwania”.

 

2.Baw się informacjami

Ślęczenie na książkami i wbijanie do głowy informacji w żaden sposób nie można nazwać przyjemnym sposobem na naukę. Zamiast tego wybierz najpierw najistotniejsze dane, a następnie postaraj się nimi bawić. Jeśli musisz zapamiętać wiele dat, to każdej cyfrze przypisz literę. 1 = j, 2 = d itd. Następnie stwórz za ich pomocą śmieszne zdania. I tak data Bitwy pod Grunwaldem może być zapisana jako „jedzenie czereśni jest złe”. Im bardziej spersonalizowane gry słowne ułożysz, tym szybciej się ich nauczysz. Metodę tę możesz zastosować w przypadku skomplikowanych definicji czy wzorów.

 

3.Pozwól sobie na przerwy

Po dłuższym czasie czytania lub zapamiętywania Twój umysł przestanie współpracować. Zamiast próbować to jakoś przezwyciężyć, lepiej jest zrobić sobie krótką przerwę. Możesz w tym czasie zjeść obiad, wziąć prysznic, odpisać na wiadomości, przejść jeden poziom w grze lub po prostu leżeć przez kilka minut i odpoczywać.

 

4.Zrób ściągę

Samo zrobienie ściągi (a nie korzystanie z niej w czasie testu!) przeważnie wystarczy, aby przyswoić najważniejsze informacje. Należy bowiem najpierw wybrać takie, które zmieszczą się na niewielkiej karteczce, następie trzeba je zapisać w czytelny i usystematyzowany sposób, niejednokrotnie używając skrótów. Takie zastanowienie się nad materiałem jest o wiele bardziej efektywne, niż kilkadziesiąt minut czytania tego samego w kółko.

 

5.Słuchaj muzyki klasycznej

Muzyka pozwala rozluźnić Twoje ciało i daje umysłowi szansę na pełne wykorzystanie jego potencjału. Dlaczego jednak należy wybrać muzykę klasyczną?  Jej rytm oscyluje w granicach 50 a 80 uderzeń na minutę, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawić krążenie i zwiększyć koncentrację. Sporo osób woli uczyć się w sterylnej ciszy, więc mogą myśleć, że ta opcja nie jest dla nich. Jednak na testach czy sprawdzianach zawsze panuje nawet niewielki hałas, więc warto przyzwyczajać swój mózg, aby potrafił działać na najwyższych obrotach nawet wtedy, gdy nie panuje cisza.